Tombul Acı Biber Turşusu

Top Biber Turşusu Tarifi (2 Orta Boy Kavanoz)

Tombul Acı Biber Turşusu İçin Malzemeler :

  • 500 gr tombul acı biber
  • 1 baş sarımsak
  • 2 tatlı kaşığı dolusu kaya tuzu
  • 1 çay kaşığı toz şeker
  • 8 diş limon tuzu
  • 1 çay bardağı üzüm sirkesi
  • Kaynar su

Tombul Acı Biber Turşusu Nasıl Yapılır?

Tombul Acı Biber Turşusu Yapılışı :

Tombul acı biber turşusu yapımı için; öncelikle yarım kilo tombul acı biberleri bolca su içinde yıkayıp, süzmeye bırakın. Bu biberler aynı zamanda fındık biber, tombul biber, top biber ya da haşmet biber olarak da isimlendirilir. Ardından biberlerin sap kısımlarını mutfak makası ya da bıçak yardımı ile kısaltın. Daha sonra tombul biberleri sivri bir bıçak ucuyla 1-2 yerinden hafifçe delikler açın. Diğer tarafta 1 baş sarımsağın kabuğunu soyup, küçük küçük doğrayın. Tarifte kullandığımız çay bardağı ölçüsü 110 ml dir.

Daha sonra 2 adet orta boy kavanozun içine ilk olarak doğradığınız sarımsaklardan biraz koyun. Sarımsakların üzerine kavanozun yarısına gelecek kadar biberlerden yerleştirin. Biberleri kavanozlara yerleştirme esnasında eliniz ile mutlaka hafifçe sıkıştırarak, koyun. Ardından biberlerin üzerine tekrar sarımsaklardan koyun. Tekrar kavanozlara kalan biberleri eliniz ile hafifçe bastırarak, doldurun.

Top biberleri kavanozlara yerleştirdikten sonra her iki kavanoza ayrı olacak şekilde öncelikle 1 er tatlı kaşığı dolusu kaya tuzu ekleyin. Ardından her iki kavanoza yarım şar çay kaşığı toz şeker koyun. Daha sonra her iki kavanozun üzerine 4 diş limon tuzu ekleyin.

Son olarak her iki kavanoza ayrı olacak şekilde yarım çay bardağı üzüm sirkesi dökün. Üzüm sirkesi yerine elma sirkesi kullanabilirsiniz. Ardından biberlerin üzerine hafifçe çıkacak kadar kaynar su dökün. Bekletmeden kavanozların kapağını hava almayacak şekilde sıkıca kapatın. Hemen ardından kavanozları ters çevirip, vakumlanmasını sağlayın. Turşunuzu bu şekilde iyice soğuyana kadar bekletin.

Ölçüsü Hiç Şaşmaz, Bu Öyle Bir Turşu Ki 2 Yıl Bile Dursa Asla Bozulmaz : Tombul Acı Biber Turşusu

Hazırladığınız top biber turşusunu güneş almayan serin bir yerde yaklaşık 10 gün beklettikten sonra servis edebilirsiniz. Turşunuzu açtıktan sonra buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Tombul Acı Biber Turşusu Nasıl Bir Turşudur?

Tombul acı biber turşusu, top biber turşusu ve haşmet biber turşusu olarak da bilinen bir turşudur. Orta boyutlarda ve orta acılıkta olan bir biber türüdür. Kısa sürede çok kolay bir şekilde hazırlanan, her yemeğin yanına çok yakışan, sapsarı rengiyle ve enfes lezzeti ile kütür kütür bir turşudur. İsteğe göre turşunuzu yaptıktan 10 gün sonra servis edebilir ya da kış için uzun süre saklayabilirsiniz.

Tombul Acı Biber Turşusu Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 20 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 20 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 2 orta boy kavanoz tombul acı biber turşusu içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Tombul Acı Biber Turşusu İle Alakalı Bunlar da Soruldu;