Tarif Arama

Kelek Turşusu

Kelek Turşusu Tarifi (2 Kg lık Konserve Kavanoz)

Kelek Turşusu İçin Malzemeler :

  • 1 kilo orta boy kelek
  • 1/2 su bardağı üzüm sirkesi
  • 3 yemek kaşığı kaya tuzu
  • 1/2 limon suyu
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker
  • 1 baş sarımsak
  • 1 litre çeşme suyu
  • 1 tutam maydanoz

Kelek Turşusu Nasıl Yapılır?

Kelek Turşusu Yapılışı :

Kelek turşusu yapmak için; ilk olarak 1 litre çeşme suyunu kaynatın. Kaynadıktan sonra ocaktan alın. İçine yarım su bardağı üzüm sirkesi, 3 yemek kaşığı kaya tuzu, 1 tatlı kaşığı toz şeker ve yarım limon suyu koyun. Tuz ve şeker eriyinceye kadar iyice karıştırın. Ardından karışımın soğuması için kenara alın. Çeşme suyu yerine içme suyu kullanacaksanız kaynatmanıza gerek yok.

Diğer tarafta 1 kilo keleği iyice yıkayın, iki ucunu da çok derine inmeden kesin. Sivri bir bıçak ya da kürdan yardımı ile keleklerin 2-3 yerinden delikler açın. 1 baş sarımsağın kabuklarını soyun.

Daha sonra 2 ayrı 1 kg lık konserve kavanozların dibine sarımsakları paylaştırın. Ardından orta boy kelekleri kavanoza düzgünce yerleştirin. Hazırladığınız turşu suyunu 2 ayrı kavanoza keleklerin üzerlerine çıkacak şekilde doldurun. Son olarak isteğe bağlı kavanozun ağzına 1 tutam maydanoz, dereotu ya da kereviz yaprağı yerleştirip, eliniz ile bastırın. Bu yeşillikler turşunun hava almasını engeller ve turşuya bir aroma katar.

Daha sonra kavanozun kapağını sıkıca kapatın. Havasını alması için tersyüz edin.

Kelek Turşusu

Hazırladığınız kelek turşusunu güneş görmeyen bir ortamda kelekler sararıncaya kadar ortalama 20-25 gün kapağını açmadan bekletin. Bu süre sonunda turşunuzu tüketebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Bugün ne pişirsem, akşama ne yapsam derdinden tamamen kurtaran günlük, haftalık hatta aylık menülerimizi gördünüz mü? Eğer henüz göz atmadıysanız şimdi hemen inceleyebilirsiniz. Günün Menüsü / Bugün Ne Pişirsem?

Sitemizde her biri adım adım fotoğraflı binlerce özel tarif var. Arzu ettiğiniz tarifi aşağıdaki arama bölümünden kolayca arayıp, bulabilirsiniz.