Acı Biber Turşusu

Acı Biber Turşusu Tarifi (1 Büyük Boy Kavanoz)

Acı Biber Turşusu İçin Malzemeler :

  • 500 gr küçük acı biber
  • 1 çay bardağı üzüm sirkesi
  • 1,5 yemek kaşığı kaya tuzu
  • 1 baş sarımsak
  • Kavanozu dolduracak kadar içme suyu

Acı Biber Turşusu Nasıl Yapılır?

Acı Biber Turşusu Yapılışı :

Acı biber turşusu yapmak için; ilk olarak yaklaşık 500 gr küçük acı biberi (yani 1 kg lık kavanozu dolduracak kadar biber olacak) iyice yıkayın. Sap kısımlarını temizleyin. Sap kısımları uzun ise kesebilirsiniz. Diğer tarafta her bir biberin üzerine bıçak ya da kürdan yardımıyla küçük delikler açın. 1 baş sarımsağın kabuklarını soyun.

1 kg lık konserve kavanozun dibine sarımsaklardan birkaç tanesini koyun. Ardından küçük acı biberleri kavanoza düzgünce yerleştirin. Biberlerin ara ve üst kısımlarına da sarımsaklardan yerleştirin.

Daha sonra biberlerin üzerine 1 buçuk yemek kaşığı kaya tuzu ekleyin. Ardından 1 çay bardağı üzüm sirkesi koyun. Son olarak biberlerin üzerine çıkana kadar içme suyu dökün. Kavanozun kapağını sıkıca kapatın. Tuzun erimesi için kavanozu birkaç kez alt üst edin.

Tüm Yemeklerinize Eşlik Edecek, Nefis Bir Turşu : Biber Turşusu

Hazırladığınız acı biber turşusunu güneş görmeyen bir ortamda 1 hafta bekletin. Bu süre sonunda turşunuzu tüketebilirsiniz.

Acı Biber Turşusu Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 15 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 15 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 1 büyük boy kavanoz acı biber turşusu içindir.

Afiyet olsun

Yanına Başka Ne Gider?

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Acı Biber Turşusu İle Alakalı Bunlar da Soruldu;