Fırında Balık Tarifleri

Fırında Balık - Fırında Değişik Balık YemekleriFırında Balık Pişirmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Lezzetli balık pişirmenin ilk kuralı taze balıktan geçer. Her zaman taze ve kaliteli balık seçin. Balığı güzelce temizleyin. Özellikle iç organlarını alıp, pullarını kazıyın. Bütün olarak da pişirebilirsiniz fakat fırında pişireceğiniz fileto halinde kullanırsanız, piştikten sonra yemesi daha keyifli olur.

Fırında pişireceğiniz balıkları öncesinde marine ederseniz baharatlar ve sos balığa daha güzel işler. Biraz zeytinyağı, taze otlar ve limon suyu temel bir marinasyon için yeterlidir. Arzu ederseniz kırmızı toz biber, tane karabiber ve tuz da ekleyebilirsiniz. Taze kekik ve biberiye ile bir kaç diş sarımsak da lezzetine lezzet katacaktır.

Fırın kabının tabanını mutlaka yağlayın. Balığın derisi pişme esnasında tabana yapışmasın. Ya da yağlı kağıt kullanabilirsiniz. Tabi bu iki yöntemin haricinde daha lezzetli bir kaç alternatifiniz de yok değil. Örneğin fırın kabının tabanına halka halka kesilmiş soğan ya da patates dilimleri de yerleştirebilirsiniz. Ya da önce limon dilimleri yerleştirip, üzerine balığı da koyabilirsiniz.

Balığı düşük sıcaklıklarda pişirmek, daha lezzetli ve sulu sonuçlar elde etmenizi sağlar. Tercih ettiğiniz balığa göre değişmekle beraber 180-200 derece arasında bir sıcaklıkta pişirmeniz daha doğru olacaktır. Balığınızın kalınlığına göre pişme süresini ayarlayabilirsiniz. Balığın pişme esnasında üzerinin yanmaması için, fırın kabının üzerine ıslatılıp, buruşturulmuş bir yağlı kağıt koymanızı tavsiye ederiz.

Fırında Pişirilmeye En Uygun Balıklar Hangileridir?

Levrek, çipura, çinekop, alabalık, somon, uskumru, dil balığı fırında pişirilmeye en uygun balık türleridir. Bunun yanında hamsi, sardalya gibi küçük balıkları da yapabilirsiniz.

Fırında Balık Pişirirken Hangi Soslar Kullanılır?

Fırında balık pişirirken tercih edebileceğiniz sosların başında, zeytinyağlı kekikli limon sosu gelir. Bu sosu her balığa uygulayabilirsiniz. Bunun yanında hardal ve ballı soslarda balık yemeklerine çok yakışır. Bunların yanında limon, sarımsak ve taze otlarla yapabileceğiniz her sos balığın lezzetine lezzet katar.