Yağlı Kıl Biber Turşusu

Yağlı Kıl Biber Turşusu Nasıl Yapılır? (2 Orta Boy Kavanoz)

Yağlı Kıl Biber Turşusu İçin Malzemeler :

  • 500 gr kıl biber
  • 1 su bardağı elma sirkesi
  • 1/2 su bardağı zeytinyağ
  • 1/2 su bardağı sıvı yağ
  • 2 buçuk yemek kaşığı toz şeker
  • 1 yemek kaşığı tuz
  • 6 diş sarımsak

Yağlı Kıl Biber Turşusu Nasıl Yapılır?

Yağlı Kıl Biber Turşusu Yapılışı :

Yağlı kıl biber turşusu yapmak için; ilk olarak orta boy derin bir kap içine 1 su bardağı elma sirkesi, yarım su bardağı zeytinyağı ve yarım su bardağı sıvı yağ koyun. Ardından 2 buçuk yemek kaşığı toz şeker ekleyin. Daha sonra karışıma 1 yemek kaşığı tuz koyun. Yağlı sirkeli karışımı kaşık yardımı ile iyice karıştırın.

Diğer tarafta 500 gr kıl biber ya da kavanozlarınıza sığacak kadar biberi yıkayıp, ayıklayın. Ayıkladığınız biberleri ortadan ikiye bölün. İsteğe göre daha küçük boylarda da kesebilirsiniz. Biberleri, yağlı sirkeli karışımı ve 6 diş soyulmuş sarımsağı tezgah üzerine koyun. Biberleri kavanozların içine sıkıca bastırarak, doldurun. Biberleri kavanozların içine doldurma esnasında ara kısımlara soyulmuş sarımsak yerleştirin.

Daha sonra kavanozlara yerleştirdiğiniz biberlerin üzerine yağlı sosu şişelerin yarısından 1 parmak fazla olacak kadar doldurun. Kavanozların kapaklarını sıkıca kapatın.

Hazırladığınız yağlı kıl biber turşusunu güneşli bir yerde yan yatırarak, bekletin. Her gün 1 ya da 2 defa kavanozları yan çevirin. Bu şekilde en fazla 15 gün kadar bekletin. Bazen 1 hafta içinde de olabiliyor. Eğer kavanozu güneşte düz koyarsanız turşunuz bozulur. Bu yüzden mutlaka yan yatırın. Kavanozların kapakları hava almaması lazım. Eğer kapaklar hava alırsa turşunuz olgunlaşmadan bozulur. Turşunuzu güneşte 15 günden fazla bekletmeyin. Bekletirseniz turşunuz bozulur.

Kış İçin Çıtır Çıtır Asla Bozulmayan Nefis Bir Turşu : Yağlı Kıl Biber Turşusu

Yağlı kıl biber turşusu olduktan sonra buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Böylece daha diri kalıp, tazeliğini korumuş olur.

Yağlı Kıl Biber Turşusu Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Yağlı kıl biber turşusunu hazırladıktan sonra, kapaklarını sıkıca kapatın. Kavanozların kapakları hava almaması lazım. Bu yüzden temiz, kuru ve sağlam kapakları tercih edin. Yağlı biber turşusunu güneş alan bir yere yan yatırarak, bekletin. Eğer düz koyarsanız turşunuz bozulur. Her gün 1 ya da 2 defa yan çevirin. Bu şekilde en fazla 15 gün kadar bekletin. 15 günden fazla da bekletirseniz turşunuz bozulabilir.

Yağlı Kıl Biber Turşusu Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 15 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 15 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 2 orta boy kavanoz yağlı kıl biber turşusu içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Yağlı Kıl Biber Turşusu İle Alakalı Bunlar da Soruldu;