Tarif Arama

Yağlı Kıl Biber Turşusu

Yağlı Kıl Biber Turşusu Nasıl Yapılır? (2 Orta Boy Kavanoz)

Yağlı Kıl Biber Turşusu İçin Malzemeler :

  • 500 gr kıl biber
  • 1 su bardağı elma sirkesi
  • 1/2 su bardağı zeytinyağ
  • 1/2 su bardağı sıvı yağ
  • 2 buçuk yemek kaşığı toz şeker
  • 1 yemek kaşığı tuz
  • 6 diş sarımsak

Yağlı Kıl Biber Turşusu Nasıl Yapılır?

Yağlı Kıl Biber Turşusu Yapılışı :

Yağlı kıl biber turşusu yapmak için; ilk olarak orta boy derin bir kap içine 1 su bardağı elma sirkesi, yarım su bardağı zeytinyağı, yarım su bardağı sıvı yağ, 2 buçuk yemek kaşığı toz şeker ve 1 yemek kaşığı tuz koyup, iyice karıştırın.

Diğer tarafta 500 gr kıl biber ya da kavanozlara sığacak kadar biberi ayıklayıp, ortadan ikiye bölün. İsteğe göre daha küçük boylarda da kesebilirsiniz. Biberleri kavanozların içine sıkıca bastırarak, doldurun. Ara kısımlara ayıklanıp soyulmuş sarımsak yerleştirin.

Daha sonra kavanozlara yerleştirdiğiniz biberlerin üzerine yağlı sosu şişelerin yarısından 1 parmak fazla olacak kadar doldurun. Kapaklarını sıkıca kapatın.

Hazırladığınız yağlı kıl biber turşusunu güneşli bir yerde yan yatırarak, bekletin. Her gün 1 ya da 2 defa kavanozları yan çevirin. Bu şekilde en fazla 15 gün kadar bekletin. Bazen 1 hafta içinde de olabiliyor. Eğer kavanozu güneşte düz koyarsanız turşunuz bozulur. Bu yüzden mutlaka yan yatırın. Kavanozların kapakları hava almaması lazım. Eğer kapaklar hava alırsa turşunuz olgunlaşmadan bozulur. Turşunuzu güneşte 15 günden fazla bekletmeyin. Bekletirseniz turşunuz bozulur.

Yağlı Kıl Biber Turşusu

Yağlı kıl biber turşusu olduktan sonra buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Böylece daha diri kalıp, tazeliğini korumuş olur.

Afiyet olsun.

Bugün ne pişirsem, akşama ne yapsam derdinden tamamen kurtaran günlük, haftalık hatta aylık menülerimizi gördünüz mü? Eğer henüz göz atmadıysanız şimdi hemen inceleyebilirsiniz. Günün Menüsü / Bugün Ne Pişirsem?

Sitemizde her biri adım adım fotoğraflı binlerce özel tarif var. Arzu ettiğiniz tarifi aşağıdaki arama bölümünden kolayca arayıp, bulabilirsiniz.