Salatalık Turşusu

Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır? (1 Orta Boy Kavanoz)

Salatalık Turşusu İçin Malzemeler :

  • 16 adet küçük boy salatalık
  • 2 diş sarımsak
  • 1 çay bardağı elma sirkesi
  • 1 çay kaşığı toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı kaya tuzu
  • Kavanozu dolduracak kadar su

Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır?

Salatalık Turşusu Yapılışı :

Salatalık turşusu için; ilk olarak 16 adet küçük boy salatalığı güzelce yıkayın. Küçük boy salatalık yerine kornişon salatalıkta kullanabilirsiniz. Orta boy cam kavanoz içine salatalıkları dik olacak şekilde yerleştirin. Ara kısımlara 2-3 diş soyulmuş sarımsak koyun. Salatalıkların üzerlerine 1 çay bardağı elma sirkesi dökün. Ardından üzerlerine hafifçe çıkacak kadar kaynatılıp soğutulmuş su ekleyin.

Daha sonra salatalık turşusunun üzerine 1 tatlı kaşığı kaya tuzu koyun. Çekilmiş kaya tuzu da kullanabilirsiniz. Fakat bu tarz turşularda klasik sofra tuzu kullanmamaya çalışın. Son olarak 1 çay kaşığı toz şeker ekleyin. Kavanozun kapağını sıkı bir şekilde kapatın. Tuz ve şekerin tam erimesi için 2-3 kere kavanozu ters çevirin.

Uzun Süre Bozulmadan Dayanan, Kıtır Kıtır Bir Turşu : Salatalık Turşusu

Hazırladığınız salatalık turşusunu 1-1 buçuk hafta serin bir yerde bekletin. Bu süre sonunda salatalık turşusunu kontrol edin, istediğiniz kıvama gelmiş ise tüketebilirsiniz. Salatalık turşusu açılmadığı sürece uzun süre tazeliğini koruyacaktır. Açıldıktan sonra da buzdolabında saklayın. Turşunun rengi önce bulanık olacak, sonra bulanıklık dibe çöküp, suyu berraklaşacaktır.

Salatalık Turşusu Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 10 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 10 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 1 orta boy kavanoz salatalık turşusu içindir.

Afiyet olsun

Salatalık Turşusu Yanına Ne Gider?

Akşama Ne Yapsam?

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Salatalık Turşusu İle Alakalı Bunlar da Soruldu;