Tarif Arama

Yağlı Biber Turşusu

Yağlı Kırmızı Biber Turşusu Tarifi (1 Kg lık Kavanoz İçin)

Yağlı Biber Turşusu İçin Malzemeler :

  • 1 kg lık kavanozu dolduracak kadar kapya biber
  • 1 çay bardağı sirke
  • 1 çay bardağı zeytinyağı
  • 1,5 yemek kaşığı kaya tuzu
  • 5 diş sarımsak
  • 1 tutam maydanoz
  • Yeteri kadar su

Yağlı Biber Turşusu Nasıl Yapılır?

Yağlı Biber Turşusu Yapılışı :

Yağlı biber turşusu yapmak için; ilk olarak 1 kg lık kavanozu dolduracak kadar kapya biberin çekirdeklerini temizleyip, yıkayın. Ardından orta büyüklükte küpler halinde kesin. 1 tutam maydanozu biraz irice doğrayın. 5 diş sarımsağın da kabuklarını soyup, 2-3 parçaya bölün.

Doğradığınız kırmızı biber, maydanoz ve sarımsakları bir kap içine koyup, iyice karıştırın. Bu karışımı 1 kg lık cam kavanoz içine doldurun.

Kavanoza doldurduğunuz biberlerin üzerine 1 buçuk yemek kaşığı kaya tuzu, 1 çay bardağı sirke, 1 çay bardağı zeytinyağı ve biberlerin hafifçe üzerine çıkacak kadar içme suyu koyun. Kavanozun kapağını sıkıca kapatıp, sallayın. Bu işlemi turşuyu kurduğunuz gün 3-4 defa yapın. 1-2 gün boyunca günde 1 kez daha sallayın ki yağ ve sirke bibere iyice işlesin.

Hazırladığınız yağlı biber turşusunu 1 gün sonra bile tüketebilirsiniz. Ama bu turşuyu ne kadar bekletirseniz, tadı bir o kadar lezzetli oluyor. Açtıktan sonra da buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Yağlı Biber Turşusu

Kırmızı biber, olgunlaşmaya yakın olduğu için turşuda çok çabuk eriyor. Bu yüzden hazırladığınız yağlı kırmızı biber turşusunu uzun sürede tüketecekseniz, yağ biberleri erittiği için 1 çay kaşığı limon tuzu eklerseniz, biberler erimeyecektir.

Afiyet olsun.

Bugün ne pişirsem, akşama ne yapsam derdinden tamamen kurtaran günlük, haftalık hatta aylık menülerimizi gördünüz mü? Eğer henüz göz atmadıysanız şimdi hemen inceleyebilirsiniz. Günün Menüsü / Bugün Ne Pişirsem?

Sitemizde her biri adım adım fotoğraflı binlerce özel tarif var. Arzu ettiğiniz tarifi aşağıdaki arama bölümünden kolayca arayıp, bulabilirsiniz.