Vişne Konservesi

Vişne Kompostosu Konservesi Tarifi (2 Orta Boy Kavanoz)

Vişne Konservesi İçin Malzemeler :

  • 800 gr vişne
  • 6 yemek kaşığı toz şeker
  • İçme suyu

Vişne Konservesi Nasıl Yapılır?

Vişne Konservesi Yapılışı :

Vişne konservesi yapımı için; öncelikle 800 gr kadar vişneyi saplarından ayıklayın. Bol su içinde iyice yıkayıp, suyunu süzün.

Diğer tarafta 2 adet orta boy kavanozun içini vişneler ile doldurun. Her bir kavanoz yaklaşık 400 gr kadar vişne alacaktır. Ardından her bir kavanozun içine 3 er yemek kaşığı toz şeker koyun. Şeker miktarını damak tadınıza göre arttırıp, azaltabilirsiniz. Daha sonra her bir kavanozun içine vişnelerin üzerini geçecek kadar kaynar su dökün. Mutlaka içme suyu kullanın. Ardından kavanozların kapaklarını 2 geri 1 ileri olacak şekilde sıkıca kapatın. Mutlaka yeni konserve kapağı kullanın ve kavanozlarınızı kullanmadan önce sterilize edip, temiz olduğundan emin olun. Kavanozların kapağını kapattıktan sonra şekerin iyice erimesi için kavanozu iyice çalkalayın.

Daha sonra kavanozların sığabileceği derin bir tencereyi ocağın üzerine koyun. Tencerenin yarısını geçecek kadar kaynar su dökün. Kaynar suyun içine kavanozları düz bir şekilde oturtun ve kavanozları 25 dakika kaynamaya bırakın.

Vişne konservelerinin kaynama işlemi bittikten sonra tencerenin içinden alıp, bir mutfak örtüsü üzerine koyun. Tekrardan kavanozların kapaklarını dikkatli bir şekilde kontrol edip, sıkıştırın. Kapakları sıkıştırma esnasında fıs şeklinde bir hava sesi duyabilirsiniz. Bu sesi duymanız normaldir, endişe etmenize gerek yoktur. Ardından kavanozları bekletmeden hemen ters çevirin. Bu şekilde oda sıcaklığında 1 gün boyunca soğumaya bırakın. Vişne kompostosu konservesinin kapakları içe doğru bombeleştiyse konserveleriniz vakumlanmış demektir. Kapaklarda atma ve kavanozlarda akma yoksa vişne konservesini güneş almayan serin bir yerde 2 yıl kadar muhafaza edebilirsiniz.

Vişneleri Her Sene Böyle Saklarım, Tazeliğini ve Lezzetini Hep Korur : Vişne Konservesi

Hazırladığınız vişne konservesinin kavanozunu açıp, direkt içebileceğiniz gibi arzu ederseniz su ve şekerini arttırıp da servis edebilirsiniz.

Vişne Konservesi Nerelerde Kullanılır?

Vişne konservesini komposto olarak yemeklerinizin yanında servis edebilirsiniz. Bunun yanında tatlı, kek, dondurma, yoğurt ve meyve salatalarında da kullanabilirsiniz. Ayrıca vişne konservesini reçel ve marmelat yapımında da kullanabilirsiniz.

Vişne Konservesi Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 35 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 15 dakikası hazırlık, 20 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 2 orta boy kavanoz vişne konservesi içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Vişne Konservesi İle Alakalı Bunlar da Soruldu;