Taze Kekik Çayı

Taze Kekik Çayı Tarifi (2 Kişilik)

Taze Kekik Çayı İçin Malzemeler :

  • 8 dal taze kekik
  • 3 dilim limon
  • 500 ml sıcak su
  • 2 çay kaşığı bal

Taze Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Taze Kekik Çayı Yapılışı :

Taze kekik çayı yapımı için; bir demlik içine 8-10 dal taze kekik koyun. Kekiğin üzerine yarım litre sıcak su döküp, kapağını kapatın. Bu şekilde 10 dakika kadar bekletin.

Diğer tarafta 1 adet limonu çok ince olmayacak şekilde dilimleyin. Demlenmekte olan kekik çayının üzerine 3-4 limon dilimini ekleyin. Demliğin kapağını kapatıp, bu şekilde 2-3 dakika daha demlenmesi için bekletin.

Demlenen taze kekik çayını süzüp, sıcak olarak bardaklara dökün. Her bir bardağın içine 1 çay kaşığı bal koyup, karıştırın.

Bu Çayın Buharını Bile Solumak Her Derde Deva : Taze Kekik Çayı

Hazırladığınız çayı sıcak olarak içebilirsiniz.

Kekik Çayı Nasıl Bir Çaydır? Başka Nasıl Yapılır?

Kekik çayı hazırlaması kolay, içimi hafif ve lezzetli kendisi şifa dolu bir bitki çayıdır. Taze kekik ile yapabileceğiniz gibi kuru kekik ile de yapabilirsiniz. Damak zevkinize göre içindeki limon ve bal miktarını azaltıp, çoğaltabilirsiniz.

Kekik Çayının Faydaları Nelerdir?

Başta öksürük ve soğuk algınlığı olmak üzere bir çok hastalığın tedavisinde başvurulan alternatif bir şifa kaynağıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun direncini artırır. Kansere karşı da bilinen etkili bir koruyucudur. Kekik virüs ve bakterileri yok eden mucizevi bir baharattır.

Bilinen diğer bir önemli faydası da diş ve ağız sağlığındadır. Ağız kokusu ve diş eti hastalıklarına iyi gelir.

Hazımsızlığı ve depresyonu önler. Cilt problemlerinin giderilmesinde faydalıdır. Bunun yanında romatizma ağrıları ve hatta burkulmalarda da ağrı azaltıcı etkisi vardır.

Kekik Çayının Zararları Nelerdir?

Kekik çayının fazla tüketimi bazı bünyelerde birtakım yan etkilere de sebep olabilir. Özellikle hamilelik süresince kullandığınızda maalesef ki düşük riskini artırabilir. Bu yüzden gebelik süresince kullanılmaması daha doğru olacaktır.

Bunun yanında mide bulantısı ve hatta ishale de yol açabilir. Ama bilinen en ciddi yan etkisi tansiyon düşürücü olmasıdır. Eğer tansiyon rahatsızlığınız varsa bu çayı içerken çok dikkatli olmalısınız. Ayrıca yüksek tansiyon hastalarında ilaç etkinliğini azaltabilir.

Taze Kekik Çayı Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 10 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 5 dakikası hazırlık, 5 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 2 kişilik taze kekik çayı içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Taze Kekik Çayı İle Alakalı Bunlar da Soruldu;