Isırgan Otu Çayı

Taze Isırgan Otu Çayı Nasıl Demlenir? (2 Kişilik)

Isırgan Otu Çayı İçin Malzemeler :

  • 2 tutam taze ısırgan otu
  • 2 su bardağı su
  • 1 tatlı kaşığı bal

Isırgan Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Isırgan Otu Çayı Yapılışı :

Isırgan otu çayı yapımı için; bir demlik içine 2 tutam taze ısırgan otu koyun. Isırgan otu çayının içimini hafifletmek isterseniz içine birkaç yaprak nane de ekleyebilirsiniz. Ardından ısırgan otunun üzerine 2 su bardağı su dökün.

Daha sonra demliği ocak üzerine alın. Tahta bir kaşık ile ara ara karıştırarak, orta ateş üzerinde 5-10 dakika kadar haşlanmasını sağlayın. Isırgan otu çayı olmaya başladığında kokusu çıkacaktır. Kokusu çıktıktan sonra demliği ocak üzerinden alın ve ağzı kapalı olarak 5 dakika dinlendirin.

Demlenen taze ısırgan otu çayını süzüp, sıcak olarak bardaklara dökün. İsteğe göre ısırgan otu çayının içine 1 tatlı kaşığı kadar bal koyabilirsiniz. Fakat çayın etken maddesini kaybetmemesi için içine limon sıkmayın.

Yorgun Ve Bitap Düşmüş Vücudun Şifası Bu Çayda Saklı : Isırgan Otu Çayı

Hazırladığınız ısırgan otu çayını sıcak olarak servis edebilirsiniz. Isırgan otu çayının aç ya da tok karna içilmesinde bir mahsur yoktur. Günde 2 bardak kadar içebilirsiniz.

Isırgan Otu Çayının Faydaları Nelerdir?

Isırgan otu çayı idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Kan dolaşımı ve metabolizmayı hızlandırır. Bağırsakların çalışmasını düzenler. Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.

Bu çay aynı zamanda ağız kokusunu da önler. Ayrıca kemik ve diş sağlığı bakımından da oldukça faydalıdır.

Başta üst solunum yolları hastaları olmak üzere kuru öksürüğün tedavisinde de kullanılır.

Isırgan Otu Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Isırgan otu her ne kadar çoğu durumda ishal ve mide bulantısını önlemek için de kullanılsa da bazı bünyelerde yan etki olarak mide bulantısı, terleme, ishale yol açabilir. Cilt üzerinde alerjiler ve kızarıklıklara da sebep olabilir.

Isırgan otunun adet döngüsü değiştirme riski vardır. Bu yüzden hamile kalma planı olan kadınların kullanırken dikkatli olması gerekmektedir.

Isırgan Otu Çayını Kimler Kullanamaz?

Isırgan otu çayını, düzenli ilaç kullananlar ve kronik rahatsızlığı olanların kullanmaması gerekir. Düzenli kullanımından önce mutlaka bir hekime danışılmalıdır.

Hamile kadınlar için hormonal dalgalanmalara sebebiyet verebilir. Bu da oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden hamile kadınlar ve emziren annelerin kullanıp kullanmama veya kullanım miktarı ile ilgili mutlaka doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Isırgan Otu Faydaları Nelerdir?

Yüzyıllardır sayısız derde deva olarak kullanılan ısırgan otu, yüksek miktarda C vitamini, demir, klorofil, histamin barındırır. Antioksidan ve antimikrobiyal özelliği bakımından oldukça zengindir.

Isırgan otu çayı, vücudun toksin atımını hızlandırır. Özellikle böbrek, mesane ve safra kesesinde oluşan kum ve taşların düşürülmesine yardımcı olur. Ayrıca böbrekte kum ve taş oluşumunu da engeller. İdrar sökücü özelliği ile mesaneyi hem rahatlatır hem de korur. Prostat kanserine iyi gelir.

Yüksek miktarda A ve C vitamini ile demir içermesinden ötürü kansızlık sorunu yaşayanlar için oldukça faydalı bir bitkidir. Kan dolaşımını hızlandırır ve kırmızı kan oluşumunu arttırır. Kalp ve damar sağlığını korur.

Toksinleri atıp, kanı temizlemesi sayesinde aneminin ve kronik yorgunluğun ve halsizliğin hafiflemesine katkı sağlar.

Diş eti kanamalarını azaltır ve iltihabın önüne geçer. Dişleri ve kemikleri güçlendirir. Hatta kireçlenme, romatizma ve eklem ağrılarına bile iyi gelir. Gut hastalığının bile olumsuz etkilerini azaltır.

Astım ve nezle başta olmak üzere üst solunum yolu rahatsızlıklarını hafifletir.

Cilt, saçlar ve gözler üzerinde çeşitli faydaları vardır. Karotenoid içeriği ile göz sağlığını korur. Sivilce oluşumunu engelleyerek cildi güzelleştirir. Saç dökülmesini önler ve yeni saçların çıkmasına destek olarak saç sağlığına iyi gelir.

Anne sütünü arttırdığı için emzirme döneminde içilebilir. Fakat bu dönem özel bir dönem olduğu için doktor tavsiyesine göre hareket edilmesinde fayda vardır.

Isırgan Otu Çayı Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 10 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 5 dakikası hazırlık, 5 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 2 kişilik ısırgan otu çayı içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Isırgan Otu Çayı İle Alakalı Bunlar da Soruldu;