Mısır Püskülü Çayı

Kurutulmuş Mısır Püskülü Çayı Nasıl Demlenir? (4 Kişilik)

Mısır Püskülü Çayı İçin Malzemeler :

  • 4 yemek kaşığı mısır püskülü
  • 4 su bardağı içme suyu
  • 2 tatlı kaşığı bal

Mısır Püskülü Çayı Nasıl Yapılır?

Mısır Püskülü Çayı Yapılışı :

Mısır püskülü çayı yapımı için; öncelikle mısır püsküllerini alıp, bıçak yardımı ile ince ince doğrayın. Isıya dayanıklı cam ya da porselen bir demlik içine doğradığınız 4 yemek kaşığı mısır püskülünü koyun. Tarifte kullandığımız su bardağı ölçüsü 200 ml dir.

Daha sonra mısır püsküllerinin üzerine 4 su bardağı içme suyu dökün. Ardından demliği ocak üzerine alın. Ara ara karıştırarak, kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra ocağın altını kapatıp, 10 dakika kadar demlenmeye bırakın.

Demlenen mısır püskülü çayını süzüp, sıcak olarak bardaklara dökün. İsteğe göre çayın içine damak zevkinize göre bal koyup, tatlandırabilirsiniz. Fakat mısır püskülü çayının etken maddesini kaybetmemesi için içine asla limon sıkmayın.

Hazırladığınız mısır püskülü çayını sıcak olarak servis edebilirsiniz. Mısır püskülü çayını gün içinde 2-3 fincana kadar içebilirsiniz. Sabahları aç karna ya da akşam yemeklerinden önce içilmesi daha uygun ve faydalı olacaktır. Sabahları aç karna içilen çayın ödem söktürücü özelliği ön plana çıkar. Akşam yemeklerinden önce tüketilmesi ise, bağışıklık sisteminizin toksinlerle savaşmasına yardımcı olur.

Bu Çayın Bir Fincanı Bile Şişkinlik, Ödem ve Fazla Kiloları Alır Gider : Mısır Püskülü Çayı

Mısır püskülü çayı sapsarı rengi ile içimi kolay bir çaydır. İçeriğinde C ve K vitamini, potasyum, çinko, demir, bakır ve antioksidan barındırır. Bu değerli mineral ve vitaminleri sayesinde idrar söktürmeden, ödem attırmaya, sindirimden kan dolaşımı ve kan şekerini düzenlemeye kadar bir çok faydası vardır.

Mısır Püskülü Çayının Faydaları

Mısır püskülü çayının en önemli faydalarından birisi idrar söktürücü olmasıdır. İdrar yollarındaki her türlü sıkıntıya karşı şifa kaynağıdır. Mesanede ya da prostat bezinde oluşan enfeksiyonların kurutulmasında etkilidir. Böbrek taşı oluşumunu azaltır. Ayrıca oluşan taşların dökülmesine direk katkı sağlamasa da vücuttan atılmasına yardımcı olur. Kan dolaşımını sağlayarak kalp hastalıklarına karşı direnci artırır. Vücuttaki insülin seviyelerini artırarak, kan şekeri seviyelerini azaltır. Özellikle yüksek tansiyonlu insanlar için faydalıdır. Mısır püskülü bol miktarda C vitamini içerir. Bu sayede vücutta serbest dolaşan zararlı radikallerin ilerlemesini durdurur.

İdrar söktürücü ve ödem attırıcı özelliği sayesinde kilo vermek isteyenler de kullanabilir. Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur, böylelikle vücuttaki şişkinliğin azalmasında büyük katkısı vardır.

Mısır püskülü çayı gut hastalarının ağrılarını azaltabilir. Gut eklemlerde ağrı, şişlik, hassasiyet ve sıcaklığa neden olan bir iltihap şeklidir. Eklemlerde meydana gelen şişlik, kızarıklık, hassasiyet, ani ve şiddetli ağrı şeklinde kendini belli eder. Ağrıları dindirmek adına ilk etapta günde 3 fincan mısır püskülü çayı tüketmelisiniz. Ağrıların hafiflediğini hissettiğiniz gün çayı 1 bardağa düşürebilirsiniz. Eğer bu rahatsızlıktan ötürü tedavi görüyorsanız, öncelikle doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Mısır püskülü çayının rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi bulunur. Günün getirdiği stresli yaşamın etkilerini vücudunuzdan atabilmek için düzenli olarak mısır püskülü çayı tüketebilirsiniz.

Mısır püskülü çayı karaciğer tarafından safra algısını uyararak, sindirimi kolaylaştırıp, sindirim problemlerini ortadan kaldırır.

Mısır püskülü çayının içeriğinde bulunan K vitamini sayesinde özellikle doğum yapacak kadınlar için ve vücutta oluşabilecek kanamaları kontrol eder. Ayrıca ciltte oluşan döküntü, çıban gibi rahatsızlıkların tedavisinde etkilidir. Sinek ve böcek ısırıklarında kaşıntı ve ağrıyı hafifletir.

Mısır Püskülü Çayının Yan Etkileri Nelerdir? Kimler İçmemelidir?

Mısır püskülü çayının aşırı şekilde tüketilmesi durumunda potasyum eksikliği yaratabilir. Bununla beraber baş dönmesi, baş ağrısı, ishal ve kramplara yol açabilir.

Özellikle mısıra alerjisi olanların tüketmemesi gereklidir. Fazla kullanımlarda kan basıncını aşırı düşürür, aynı zamanda tansiyonun düşmesine sebep olabilir. İdrar atmayı sağlayan ilaçlarla beraber kullanılması sonucunda vücut susuz kalabilir. Bazı durumlarda ciltte dökülmelere yol açabilir.

Mısır Püskülü Çayını Hamileler ve Emziren Anneler İçebilir mi?

Mısır püskülü çayının potasyum eksikliğine yol açabileceği gibi kas krampları, baş dönmesi, baş ağrısı, ishal gibi durumlara yol açabilir. Bu durumda hamile ve emziren annelerin mısır püskülü çayını tüketmesi zararlıdır.

Mısır Püskülü Çayı Nasıl Bir Çaydır? Başka Nasıl Yapılır?

Mısır püskülü çayı içimi kolay ve lezzetli sayılabilecek bir çaydır. Kalp hastalıklarından, cilt hastalıklarına, idrar söktürmekten ödem attırmaya kadar birçok rahatsızlığa şifa olması için tüketilen bir çaydır.

Mısır püskülü çayını kurutulmuş mısır püskülleri ile yapabileceğiniz gibi taze mısır püskülleri ile de yapabilirsiniz. Tarifte ölçülere uyarak taze mısır püsküllerini de demleyebilirsiniz.

Mısır Püskülü Çayı Zayıflatır mı?

Mısır püskülü çayının kilo vermeye dolaylı olarak etkisi büyüktür. Kilo verme sürecine girildiğinde destekleyici özelliklere sahiptir. Mısır püskülü çayının vücuda zayıflama adına en büyük katkısı kan şekerini dengelemesidir. Böylece iştahı azaltarak düzensiz ve zamansız beslenmenin önüne geçer.

Bunun yanında idrar söktürücü özelliği sayesinde vücuttaki fazla suyu ve ödemi atmanıza yardımcı olur. Zayıflama dönemine girildiğinde mısır çayı kullanım miktarı ve zamanını düzenlemek için doktor tavsiyesi almanız gerekir.

Zayıflamaya Yardımcı Ödem Attıran Mısır Püskülü Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır?

Mısır püskülü çayı genellikle kiraz sapı ile beraber kaynatılıp kullanılır. 1 tutam mısır püskülüne 1 tutam da kiraz sapı ekleyip aynı şekilde demleyebilirsiniz. Kiraz sapı ile birleştiğinde zayıflamaya direk katkı sağlayıp özellikle ödem atımında ve yağ yakımında daha etkili olacaktır.

Evde Taze Mısır Püskülü Nasıl Kurutulur?

Taze mısırların üzerinde yer alan yeşil saçakları saklamak için öncelikle kurutmanız gerekmektedir. Mısır püsküllerini bir gazete kağıdının üzerine serip, nem olmayan, güneş görmeyen, gölge bir ortamda bekleterek kurutabilirsiniz.

Mısır Püskülü Çayı Ne Zaman İçilir? Günde Kaç Kere İçilir?

Mısır püskülü çayı günde en fazla 2-3 fincan tüketilebilir. Gün içerisinde herhangi bir saatte içilmesinde bir sakınca yoktur. Ama idrar söktürücü özelliği yüzünden gün içerisinde size zorluk çıkarabilir. Bu yüzden uzmanların tavsiyeleri üzerine sabahları aç karna ya da akşam yemeklerinden önce içilmesi daha uygun ve faydalı olacaktır. Sabahları aç karna içilen çayın ödem söktürücü özelliği ön plana çıkar. Akşam yemeklerinden önce tüketilmesi ise, bağışıklık sisteminizin toksinlerle savaşmasına yardımcı olur. Her bitki çayı kullanımında olduğu gibi mısır püskülü çayının da fazla kullanılması zararlıdır. Yine de size uygun olan kullanım dozunu ve saatleri için doktorunuza danışabilirsiniz.

Mısır Püskülü Çayı Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 20 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 5 dakikası hazırlık, 15 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 4 kişilik mısır püskülü çayı içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Mısır Püskülü Çayı İle Alakalı Bunlar da Soruldu;