Taze Fasulye Turşusu

Taze Fasulye Turşusu Nasıl Yapılır? (1 Orta Boy Kavanoz)

Taze Fasulye Turşusu İçin Malzemeler :

  • 400 gr taze fasulye
  • 3 diş sarımsak
  • 1 yemek kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker
  • 1 büyük çay bardağı elma sirkesi
  • Kavanozu dolduracak kadar içme suyu

Taze Fasulye Turşusu Nasıl Yapılır?

Taze Fasulye Turşusu Yapılışı :

Taze fasulye turşusu yapımında; 400 gr taze fasulyenin sap kısımlarını ayıklayın. Daha sonra ortadan ikiye bölüp, yıkayın.

Taze fasulye turşusu için; orta boy derin bir tencere içine fasulyeleri koyun. Hafifçe üzerine çıkacak kadar su ekleyip, kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra 3-4 kere fasulyeleri alt üst edip, renginin değişmesini sağlayın. Sakın haşlama yapmayın sadece fasulyelerin rengi değişsin. Ardından ocaktan alın. Suyunu süzüp, soğumaya bırakın. Diğer yandan 3 diş sarımsağı ince ince doğrayın.

Daha sonra orta boy bir cam kavanoz içine biraz ince ince doğranmış sarımsak ve biraz fasulyelerden koyun. Bu şekilde sarımsak ve fasulye bitene kadar aynı işlemi yapıp, kavanozu doldurun.

Kavanozda hazırladığınız fasulyelerin üzerine 1 büyük çay bardağı elma sirkesi dökün. Ardından fasulyelerin üzerine 1 yemek kaşığı tuz koyun. Daha sonra 1 tatlı kaşığı toz şeker ekleyin. Son olarak fasulyelerin üzerini geçecek kadar içme suyu döküp, kavanozun ağzını sıkıca kapatın.

Kıtır Kıtır Dokusuyla Ağzınıza Layık : Taze Fasulye Turşusu

Hazırladığınız taze fasulye turşusunu güneş almayan bir yerde 5-10 gün kadar açmadan bekletin. Turşunuzu açtıktan sonra serin bir yerde saklamaya devam edin.

Taze Fasulye Turşusu Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 20 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 15 dakikası hazırlık, 5 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 1 orta boy kavanoz taze fasulye turşusu içindir.

Afiyet olsun

Taze Fasulye Turşusu Yanına Ne Gider?

Akşama Ne Yapsam?

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Taze Fasulye Turşusu İle Alakalı Bunlar da Soruldu;