Mor Lahana Turşusu

Lokanta Usulü Kırmızı Lahana Turşusu Tarifi (3 Küçük Boy Kavanoz)

Mor Lahana Turşusu İçin Malzemeler :

  • 1 adet büyük boy mor lahana
  • 1 su bardağı sirke
  • 1 su bardağı içme suyu
  • 2 adet limon
  • 1 tatlı kaşığı kaya tuzu

Mor Lahana Turşusu Nasıl Yapılır?

Mor Lahana Turşusu Yapılışı :

Mor lahana turşusu yapımı için; öncelikle 1 adet büyük boy mor lahananın dış yapraklarını ayırıp, atın. Ardından güzelce yıkayın. Daha sonra mor lahanayı 4 eşit parçaya kesin. Keskin bir bıçak yardımı ile ince ince doğrayın.

Doğradığınız mor lahanayı derin bir kap içine koyun. Lahanaların üzerine 1 tatlı kaşığı kaya tuzu serpiştirin. Lahanaları tuzla beraber eliniz ile 3 dakika ovuşturun. Daha sonra mor lahanaların üzerine 2 adet limonun suyunu sıkın. Tekrar eliniz ile 2 dakika kadar ovuşturmaya devam edin.

Diğer tarafta bir kaba 1 su bardağı içme suyu ve 1 su bardağı sirke döküp, karıştırın. Daha sonra 3 adet küçük boy kavanozun içine hazırladığınız mor lahanayı eşit bir şekilde eliniz ile bastırarak, koyun. Mor lahananın dibinde kalan kendi suyunu sirkeli su karışımının içine dökün. Ardından bu karışımı mor lahanaların üzerlerine eşit bir şekilde paylaştırın. Kavanozların kapağını sıkıca kapatıp, buzdolabına kaldırın.

Bu Turşu Aylarca Kıtırlığını Kaybetmez : Mor Lahana Turşusu

Hazırladığınız mor lahana turşusunu buzdolabında 1 gün beklettikten sonra servis edebilirsiniz. Turşunuzu açtıktan sonra buzdolabında 2-3 ay boyunca muhafaza edebilirsiniz.

Mor Lahana Turşusu Nasıl Bir Turşudur?

Mor lahana turşusu, hazırladıktan 1 gün sonra yenmeye hazır, yapımı oldukça pratik, kütür kütür ve çok lezzetli bir turşudur. Aynı zamanda kırmızı lahana turşusu olarak da bilinir. Özellikle lokantalarda ve kebapçılarda da sık sık servis edilen bir turşudur. İster yemeklerinizin yanında ister salatalarınızın içinde kullanabilirsiniz.

Mor Lahana Turşusu Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 20 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 20 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 3 küçük boy kavanoz mor lahana turşusu içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Mor Lahana Turşusu İle Alakalı Bunlar da Soruldu;