Biber Turşusu

Karışık Acı Biber Turşusu Tarifi (2 Orta Boy Kavanoz)

Biber Turşusu İçin Malzemeler :

  • 500 gr karışık turşuluk biber
  • 2 tatlı kaşığı kaya tuzu
  • 2 çay kaşığı toz şeker
  • 1 çay bardağı sirke
  • 6 diş sarımsak
  • 16 adet nohut
  • Kaynar su

Biber Turşusu Nasıl Yapılır?

Biber Turşusu Yapılışı :

Biber turşusu yapımı için; öncelikle yarım kilo karışık turşuluk biberi güzelce yıkayın. Biz tarifte jalapeno biberi, balık biberi, küçük süs biberi, domates biberi ve maraş biberi kullandık. Siz isteğe göre dilediğiniz herhangi bir turşuluk biber kullanabilirsiniz. Ardından küçük süs biberleri hariç diğer kalan biberleri çekirdekleri ile birlikte orta kalınlıkta olacak şekilde halka şeklinde doğrayın. Küçük süs biberlerinde sap kısımlarını kesip, üzerlerini kürdan ile delin. Biberler çok acı olduğu için doğrama esnasında elinize mutlaka eldiven takın. Doğradığınız biberleri geniş bir kap içine koyup, güzelce karıştırın. Ardından 6 diş sarımsağında kabuğunu soyup, küçük küçük doğrayın. Tarifte kullandığımız çay bardağı ölçüsü 110 ml dir.

Daha sonra 2 adet orta boy kavanozun tabanına 8-9 adet nohut yerleştirin. Nohut, turşunun hızlı bir şekilde olgunlaşmasını sağlayacaktır. Ardından kavanozların yarısına gelecek kadar doğradığınız karışık biberlerden koyun. Biberleri kavanozlara yerleştirme esnasında eliniz ile mutlaka sıkıştırarak, koyun. Ardından biberlerin üzerine sarımsaklardan yerleştirin. Tekrar kavanozlara kalan biberleri eliniz ile sıkı bir şekilde bastırarak, doldurun. Bu esnada biberlerin üzerine de doğranmış sarımsak serpiştirebilirsiniz.

Biberleri kavanozlara yerleştirdikten sonra her iki kavanoza birer tatlı kaşığı kaya tuzu ve birer çay kaşığı toz şeker ekleyin. Daha sonra her iki kavanoza yarımşar çay bardağı üzüm ya da elma sirkesi koyun. Son olarak kavanozlara biberlerin üzerine hafifçe çıkacak kadar kaynar su dökün. Kavanozların kapaklarını 2 geri 1 ileri olacak şekilde sıkıca kapatın. Hemen ardından kavanozları ters çevirip, vakumlanmasını sağlayın. Turşunuzu bu şekilde 1 gün boyunca bekletin.

Bu Turşuyu Her Sene Kavanoz Kavanoz Yapmak İsteyeceksiniz : Biber Turşusu

Hazırladığınız karışık acı biber turşusunu güneş almayan serin bir yerde yaklaşık 9-10 gün beklettikten sonra servis edebilirsiniz. Turşunuzu açtıktan sonra buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Biber Turşusu Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 25 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 25 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 2 orta boy kavanoz biber turşusu içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Biber Turşusu İle Alakalı Bunlar da Soruldu;