Kızılcık Konservesi

Kızılcık Kompostosu Konservesi Tarifi (2 Orta Boy Kavanoz)

Kızılcık Konservesi İçin Malzemeler :

  • 500 gr kızılcık
  • 1 çay bardağı toz şeker
  • Kaynar içme suyu

Kızılcık Konservesi Nasıl Yapılır?

Kızılcık Konservesi Yapılışı :

Kızılcık konservesi yapımı için; öncelikle yarım kilo kızılcığın sap kısımlarını ayıklayın. Ardından bol su içinde iyice yıkayıp, suyunu süzün. Kızılcıkların taze olmasına özen gösterin.

Daha sonra 2 adet orta boy kavanozun içine kızılcıkları eşit bir şekilde paylaştırın. Ardından her iki kavanozdaki kızılcıkların üzerine yarımşar çay bardağı toz şeker koyun. Şeker miktarını damak tadınıza göre arttırıp, azaltabilirsiniz.

Daha sonra kavanozların içine kızılcıkların üzerine çıkacak kadar kaynar su dökün. Mutlaka içme suyu kullanın. Ardından kavanozların kapaklarını 2 geri 1 ileri olacak şekilde sıkıca kapatın. Mutlaka yeni konserve kapağı kullanın ve kavanozunuzu kullanmadan önce sterilize edip, temiz olduğundan emin olun. Kavanozların kapağını kapattıktan sonra şekerin iyice erimesi için kavanozu birkaç kez çalkalayın. Ardından kavanozları bekletmeden hemen ters çevirip, bir havluya sarın. Oda sıcaklığında 1 gün boyunca soğumaya bırakın.

Böyle Çok Güzel Oluyor, Ne Zaman İstersen Aç İç Kullanmaya Hazır : Kızılcık Konservesi

Hazırladığınız kızılcık kompostosu konservesinin kapakları içeriye doğru bombeleştiyse konserveleriniz vakumlanmış demektir. Kapaklarda atma ve kavanozlarda akma yoksa konservelerinizi güneş almayan serin bir yerde 1 yıl kadar muhafaza edebilirsiniz.

Kızılcık Konservesi Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 15 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 15 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 2 orta boy kavanoz kızılcık konservesi içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Kızılcık Konservesi İle Alakalı Bunlar da Soruldu;