Kızılcık Reçeli

Ev Yapımı Kızılcık Reçeli Tarifi (2 Küçük Boy Kavanoz)

Kızılcık Reçeli İçin Malzemeler :

  • 1 kilo kızılcık
  • 3 su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı su
  • 1/2 çay kaşığı tereyağı
  • 5 damla limon suyu

Kızılcık Reçeli Nasıl Yapılır?

Kızılcık Reçeli Yapılışı :

Kızılcık reçeli yapımı için; öncelikle 1 kilo kızılcığın sap kısımlarını ayıklayın. Ardından bol su içinde iyice yıkayıp, suyunu süzün. Çekirdeklerini çıkartmaya çalışmayın. Kızılcık çekirdeğine sıkı sıkıya bağlı bir meyve olduğundan çekirdeğini çıkarmak pek mümkün değildir. Kızılcık reçeli genellikle çekirdeği ile yapılır. Daha sonra kızılcıkları derin bir tencere içine koyun. Tarifte kullandığımız su bardağı ölçüsü 200 ml dir.

Tencereye koyduğunuz kızılcıkların üzerine 3 su bardağı toz şeker ekleyin. Kızılcık reçelini yaparken tercih edilen bir diğer yöntem de reçeli geceden şekerde bekletmektir. Bu yöntem genellikle şekerde beklediğinde suyunu salan çilek, vişne, şeftali, incir gibi meyveler için uygulanan bir yöntemdir. Kızılcık yapısı gereği sert bir meyve olduğu için geceden şekerde beklettiğinizde hiç bir şekilde suyunu salmaz. Bu yüzden kızılcık reçeli yaparken bir gece önceden şekerde bekletmenize gerek yoktur. Ardından tencerenin sap kısımlarından tutup, tencereyi sallayarak şekeri yayın. Şekeri koyduktan sonra kızılcıkların üzerine 1 su bardağı su dökün. Daha sonra tencereyi ocak üzerine alın. Orta ateş üzerinde şekerin erimesini sağlayıp, kaynamaya bırakın. Reçeliniz kaynamaya başlayınca 2-3 kere karıştırın. Kaynama esnasında reçelin üzerinde oluşan köpükleri mutlaka alıp, atın. Kızılcık reçelini kısık ateş üzerinde 35-40 dakika kıvam alana kadar pişirin. Pişirme esnasında reçelin içine yarım çay kaşığı tereyağı koyup, karıştırın. Tereyağı reçelin parlak görünmesini sağlayacaktır. Son olarak pişirme işleminin sonuna yakın reçelin içine 5-6 damla limon suyu sıkıp, karıştırın. Limon suyu reçelin şekerlenmemesini sağlayacaktır.

35-40 dakika sürenin sonunda pişen kızılcık reçeli kıvam almış ve kızılcıklar yumuşamış olacaktır. Eğer reçelinizin kıvamı koyu olsun istiyorsanız biraz daha fazla kaynatabilirsiniz. Ama unutmayın ki reçel soğudukça kıvamı koyulaşacaktır. Bu yüzden kıvamını anlamak için bir tabak içine biraz kızılcık reçeli koyup, buzdolabında bir süre soğuması için bekletin. Reçeliniz tabakta hafif koyu kalıp, çok yayılmıyorsa olmuş demektir.

Bu Meyveyi Gördüğünüz Yerde Alın, Bu Tarifi Mutlaka Yapın : Kızılcık Reçeli

Kızılcık reçeli piştikten sonra sıcak sıcak kavanozlara koyun. Kavanozların kapağını 2 geri 1 ileri olacak şekilde sıkıca kapatın. Ardından kavanozları ters çevirip, kapaklarının vakumlanmasını sağlayın. Bu şekilde oda sıcaklığında 1 gün boyunca soğumaya bırakın. Daha sonra güneş almayan serin bir yerde 1 yıl muhafaza edebilirsiniz. Fakat kızılcık reçelinizi açtıktan sonra mutlaka buzdolabında saklamalısınız.

Kızılcık Reçeli Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 60 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 10 dakikası hazırlık, 50 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 2 küçük boy kavanoz kızılcık reçeli içindir.

 Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Kızılcık Reçeli İle Alakalı Bunlar da Soruldu;