Kışlık Kavurma

Kışlık Kavurma Tarifi (750 gr)

Kışlık Kavurma İçin Malzemeler :

  • 1 kilo kuşbaşı doğranmış dana eti
  • 500 gr iç yağ (Kuyruk yağı)
  • Tuz

Kışlık Kavurma Nasıl Yapılır?

Kışlık Kavurma Yapılışı :

Kışlık kavurma yapımı için; öncelikle geniş ve derin bir tencereyi ocak üzerine alıp, iyice ısıtın. Isınan tencerenin içine 1 kilo kuşbaşı doğranmış eti koyun. Yüksek ateş üzerinde etlerin rengi değişip, suyunu salana kadar ara ara karıştırarak, kavurun.

Suyunu salan etlerin orta kısmını çukur şeklinde açın. Et kaynadıkça ortada köpükler oluşacaktır. Bu köpükleri kepçe yardımı ile olabildiğince sık sık alıp, atın. Daha sonra tencerenin kapağını kapatıp, kısık ateş üzerinde etler suyunu çekip, yumuşayana kadar yaklaşık 40-45 dakika pişirin. Eğer etler pişmemişse az miktar sıcak su ekleyip, biraz daha pişirebilirsiniz. Ardından etlerin üzerine damak tadınıza göre tuz ekleyip, karıştırın.

Diğer tarafta ayrı bir tencere içerisine yarım kilo küçük küçük doğranmış iç yağı (kuyruk yağı) koyun. Yağı sık sık karıştırarak, erimesini sağlayın. Kuyruk yağı eridikçe sıvı bir yağ oluşup geriye kıkırdaklar kalacaktır. Kıkırdaklar oluştuktan sonra, tencereyi tel kevgir ile süzüp, sıvı yağı bir kap içine alın. Bu yağ, kışlık kavurmayı daha uzun ömürlü saklayabilmek için kavurmanın içinde kullanılacaktır. Yağın tamamını kavurmanın üzerine dökün. Kavurmayı yağ ile birlikte kısık ateş üzerinde 3 dakika kavurun.

Hazırladığınız kışlık kavurmayı ocak üzerinden alıp, 5-6 dakika dinlenmeye bırakın. Daha sonra temiz plastik bir pet şişenin ağız kısmını bıçak yardımı ile kesin. Kavurmayı yağı ile birlikte şişenin içerisine bastırarak, doldurun. Kavurmayı doldurduktan sonra oda ısısında iyice soğumaya bırakın.

Uzun Süre Dayanır, Tadına Doyum Olmaz : Kışlık Kavurma

Daha sonra kavurmanın üzerini streç film ile kapatıp, buzdolabında 1 gece iyice donmasını sağlayın. Ertesi gün kışlık kavurmayı buzdolabından çıkartıp, bıçak yardımı ile istediğiniz boyutlarda dilimleyin. Dilimlediğiniz her kavurmayı streç filme sarın.

Hazırladığınız kışlık kavurmayı buzlukta uzunca bir süre saklayabilirsiniz. İstediğiniz zaman buzluktan çıkartıp, oda ısısına geldiğinde yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Kışlık Kavurma Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 65 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 15 dakikası hazırlık, 50 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 750 gr kışlık kavurma içindir.

Afiyet olsun

Kışlık Kavurma Yanına Ne Gider?

Akşama Ne Yapsam?

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Kışlık Kavurma İle Alakalı Bunlar da Soruldu;