Jalapeno Biber Turşusu

Jalapeno Turşusu (Meksika Acı Biberi Turşusu) Tarifi (2 Orta Boy Kavanoz)

Jalapeno Biber Turşusu İçin Malzemeler :

  • 500 gr jalapeno biberi
  • 2 tatlı kaşığı dolusu kaya tuzu
  • 2 çay kaşığı limon tuzu
  • 2 çay kaşığı toz şeker
  • 1 çay bardağı sirke
  • 1 baş sarımsak
  • Kaynar su

Jalapeno Biber Turşusu Nasıl Yapılır?

Jalapeno Biber Turşusu Yapılışı :

Jalapeno biber turşusu yapımı için; öncelikle yarım kilo jalapeno biberini güzelce yıkayıp, kurulayın. Ardından biberleri çekirdekleri ile birlikte çok kalın ve ince olmayacak şekilde halka şeklinde doğrayın. Biberler çok acı olduğu için doğrama esnasında elinize mutlaka eldiven takın. Aksi halde biberler ellerinizi yakabilir. Ardından 1 baş sarımsağında kabuklarını soyun. Tarifte kullandığımız çay bardağı ölçüsü 110 ml dir.

Daha sonra 2 adet orta boy kavanozun içine yarısına gelecek kadar doğradığınız biberlerden koyun. Biberleri kavanozlara yerleştirme esnasında eliniz ile mutlaka sıkıştırarak, koyun. Ardından biberlerin üzerine sarımsaklardan yerleştirin. Tekrar kavanozlara kalan biberleri eliniz ile sıkı bir şekilde bastırarak, doldurun.

Biberleri kavanozlara yerleştirdikten sonra her iki kavanoza ayrı ayrı olacak şekilde öncelikle birer tatlı kaşığı dolusu kaya tuzu ve birer çay kaşığı limon tuzu koyun. Ardından 1 er çay kaşığı toz şeker ekleyin.

Daha sonra her iki kavanoza yine ayrı ayrı yarım çay bardağı üzüm ya da elma sirkesi koyun. Son olarak kavanozlara biberlerin üzerine hafifçe çıkacak kadar kaynar su dökün. Kavanozların kapaklarını hava almayacak şekilde sıkıca kapatın. Hemen ardından kavanozları ters çevirip, vakumlanmasını sağlayın. Turşunuzu bu şekilde iyice soğuyana kadar bekletin.

Bu Biberleri Gördüğünüz Yerde Alın, 1 Yıl Sonra Bile Açsanız Bu Turşu Hala Kütür Kütür : Jalapeno Biber Turşusu

Hazırladığınız jalapeno turşusunu güneş almayan serin bir yerde yaklaşık 10 gün beklettikten sonra servis edebilirsiniz. Turşunuzu açtıktan sonra mutlaka buzdolabına koyun.

Jalapeno Biberi Nasıl Tüketilir?

Jalapeno biberi ülkemizde yaygın olarak turşu olarak tüketilse de asıl vatanı Meksika da ağırlıklı olarak acı yemek sosları yapımında kullanılır. Siz de direk turşusunu yaparak bu biberi kullanabileceğiniz gibi yapacağınız diğer turşulara (kornişon, domates, lahana...) bir kaç dilim jalapeno biberi katıp, o turşuların da tatlarını hafif acımtırak yapabilirsiniz.

Jalapeno Biberin Faydaları Nelerdir?

Jalapeno biberi metabolizmanın çalışmasını hızlandırır. Bu sayede kilo vermenize katkı sağlar.

İçeriğinde yüksek oranda C vitamini barındırması sayesinde hastalıklara karşı vücudun direnç sağlar. Aynı zamanda tam bir magnezyum kaynağıdır. Başta vücutta meydana gelen ağrılar olmak üzere magnezyum eksikliğinden kaynaklanan bir çok rahatsızlığın giderilmesinde etkilidir. Lifli yapısı sayesinde de bağırsaklarınızı çalıştırır ve sindirim sisteminizi düzenler. Bunun yanında demir, kalsiyum, sodyum, fosfor bakımından da zengin olduğu için vücudu korur, kolestrol seviyesini düşürür, kırmızı kan hücreleri ve kemik gelişimini destekler.

Düzenli kullanılması halinde kan dolaşımını hızlandırır. Damar tıkanıklığına iyi geldiği bilinen bu biber aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarına yakalanma olasılığını da düşürür.

Başta idrar yolu enfeksiyonu olmak üzere, vücutta meydana gelen bir çok enfeksiyonun yok edilmesinde etkilidir.

Jalapeno Biberini Kimler Kullanmamalıdır?

Genel olarak bilinen bir yan etkisi olmamak ile beraber, acıya karşı hassasiyeti olanlar bu bibere dokunmamalı ve kullanmamalıdır.

Jalapeno Biberi Turşusu Nasıl Bir Turşudur? Başka Nasıl Kurulur?

Jalapeno biberi tüm dünyada yaygın olarak tüketilen Meksika menşeli bir cin biberi türüdür. Acı ile arası çok iyi olmayan kişiler için oldukça acı bir biber olsa da acı skalasında orta acı bir biber olarak kendine yer bulmaktadır. Bu biber ile yapılan turşularda bu biberin doğası gereği acıdır.

Jalapeno biber turşusunu kurma aşamasında kavanozlarınıza 1 er tatlı kaşığı nohut koymanız turşunuzun fermantasyonunu hızlandırır. Fakat nohut bekledikçe turşunuzun suyunu bulanıklaştırabileceğinden ötürü kullanıp kullanmamak sizin tercihinize kalmıştır.

Jalapeno Nasıl Okunur?

Jalapeno, ispanyolca bir kelimedir. Türkçede çoğu zaman yazıldığı gibi okunmaya çalışılır fakat bu doğru bir telafuz değildir. Jalapeno, ha-luh-pee-nyow şeklinde ya da daha kolay bir şekilde halapenyo şeklinde okunur.

Jalapeno Biber Turşusu Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 30 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 30 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 2 orta boy kavanoz jalapeno biber turşusu içindir.

Afiyet olsun

Bu Tarifin Videolu Anlatımı da Var! Hemen Aşağıdan İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Jalapeno Biber Turşusu İle Alakalı Bunlar da Soruldu;