Etli Enginar Dolması

Salçalı Kıymalı Enginar Dolması Tarifi (Kıymalı) (6 Adet)

Etli Enginar Dolması İçin Malzemeler :

  • 6 adet orta boy yapraklı enginar
  • 200 gr kıyma
  • 2 yemek kaşığı pirinç
  • 2 adet küçük boy soğan
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 tutam dereotu
  • 1 tutam maydanoz
  • Tuz
  • Karabiber

Etli Enginar Dolması Nasıl Yapılır?

Etli Enginar Dolması Yapılışı :

Etli enginar dolması yapımı için; 6 adet yapraklı enginarın sap kısımlarını biraz yaprak kısmından başlayarak kesin. Ardından enginarların uç kısımdaki yapraklarını da 1 parmak kalınlığında olacak şekilde kesin.

Daha sonra enginarların her yaprak kısmını eliniz ile açarak genişletin. Enginarın tam orta tomurcuk kısmını bıçak yardımı ile dikkatli bir şekilde çıkartın. Ardından enginarların tam iç kısmında tüylü bir yer var. Buradaki tüylü kısmı kaşık yardımı ile temizleyerek, çıkartın. Daha sonra her bir enginarı kararmamaları için limonlu su içinde bekletin.

Diğer taraftan iç harcı için; bir kap içine 200 gr kıyma koyun. Üzerine 2 adet küçük boy ince ince doğranmış soğan, 1 tutam ince ince doğranmış maydanoz, 1 tutam ince ince doğranmış dereotu, 2 yemek kaşığı yıkanmış pirinç, 1 yemek kaşığı domates salçası, 3 yemek kaşığı zeytinyağı, damak tadınıza göre tuz ve karabiber ekleyin. Tüm kıymalı iç harcı iyice karıştırın. Hazırladığınız kıymalı iç harçtan enginarın tam ortasına koyun. Ardından enginarların dış yapraklarının arasını da iç harç ile doldurun.

Hazırladığınız etli enginar dolmasını orta boy geniş bir tencere içine koyun. Dolmaların yarısına gelecek kadar sıcak su dökün. Ardından dolmaların üzerine düz geniş bir tabağı ters çevirip, koyun. Kıymalı enginar dolmasını kısık ateş üzerinde pirinçler yumuşayana kadar yaklaşık 35-40 dakika pişirin.

Pek Fazla Kimsenin Bilmediği Gizli Bir Hazine : Etli Enginar Dolması

Kıymalı enginar dolması piştikten sonra sıcak olarak servis edebilirsiniz.

Etli Enginar Dolması Nasıl Bir Tariftir? Başka Nasıl Yapılır?

Etli enginar dolması, enginarı bütün olarak değerlendirebileceğiniz çok özel bir tariftir. Hem enginarın yaprak kısımları hem de enginarın çanakları beraber yenilir. Etli enginar dolması, sadece enginarın çanakları kullanılarak yapılan klasik tariflere göre çok daha lezzetli bir enginar yemeğidir. Yöresel olarak Marmara bölgesinde (daha çok Balıkesir civarı) kıymalı ve salçalı, Ege bölgesinde de sade ve zeytinyağlı olarak yapılır. Bu şekilde yapılanı ülke genelinde İzmir usulü enginar dolması olarak da bilinir. Farklı farklı da olsa her iki yörenin de yaptığı enginar dolması oldukça lezzetli bir yemektir.

Etli Enginar Dolması Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 55 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 15 dakikası hazırlık, 40 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 6 adet etli enginar dolması içindir.

Afiyet olsun

Yanına Başka Ne Gider?

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Etli Enginar Dolması İle Alakalı Bunlar da Soruldu;