Erik Konservesi

Erik Kompostosu Konservesi Tarifi (3 Orta Boy Kavanoz)

Erik Konservesi İçin Malzemeler :

  • 1,5 kilo kırmızı erik
  • 9 yemek kaşığı toz şeker
  • İçme suyu

Erik Konservesi Nasıl Yapılır?

Erik Konservesi Yapılışı :

Erik konservesi yapımı için; öncelikle 1 buçuk kilo kırmızı eriği güzelce yıkayın. Ardından erikleri ortadan ikiye kesip, çekirdek kısımlarını dikkatli bir şekilde çıkarın. Daha sonra erikleri çok ince olmayacak şekilde elma dilimi şeklinde dilimleyin. Kırmızı erik seçerken özellikle sert ve düzgün olmasına dikkat edin. Ezik ve çürük erikleri tercih etmeyin.

Diğer tarafta 3 adet orta boy kavanozun içini üzerlerinde 1 parmak boşluk kalacak şekilde dilimlediğiniz kırmızı erikler ile doldurun. Ardından her bir kavanozdaki eriklerin üzerine 3 er yemek kaşığı toz şeker koyun. Şeker miktarını damak tadınıza göre arttırıp, azaltabilirsiniz. Daha sonra her bir kavanozun içine eriklerin üzerini geçecek kadar kaynar su dökün. Mutlaka içme suyu kullanın. Kavanozların kapaklarını 2 geri 1 ileri olacak şekilde sıkıca kapatın. Mutlaka yeni konserve kapağı kullanın ve kavanozları kullanmadan önce sterilize edip, temiz olduğundan emin olun. Kavanozların kapağını kapattıktan sonra şekerin iyice erimesi için kavanozu iyice çalkalayın.

Son olarak kavanozların sığabileceği derin bir tencereyi ocağın üzerine koyun. Tencerenin yarısını geçecek kadar kaynar su dökün. Kaynar suyun içine kavanozları düz bir şekilde oturtun ve kavanozları 20-25 dakika kaynamaya bırakın.

Konservelerin kaynama işlemi bittikten sonra tencerenin içinden alın ve bir mutfak örtüsü üzerine koyun. Kavanozların kapaklarını dikkatli bir şekilde tekrardan iyice sıkıştırın. Kapakları sıkıştırma esnasında fıs şeklinde bir hava sesi duyabilirsiniz. Bu sesi duymanız normaldir, endişe etmenize gerek yoktur. Ardından kavanozları bekletmeden hemen ters çevirip, kapakların vakumlanmasını sağlayın. Kavanozları bir örtüye sarıp, bu şekilde 1 gün boyunca oda sıcaklığında soğumaya bırakın.

Bu Yöntemde Buzluğa Gerek Yok, 2 Sene Bile Dursa Hiç Bozulmaz : Erik Konservesi

Hazırladığınız erik kompostosu konservesinin kapakları içe doğru bombeleştiyse konserveleriniz vakumlanmış demektir. Kapaklarda atma ve kavanozlarda akma yoksa konserveleri güneş almayan serin bir yerde 2 yıl kadar muhafaza edebilirsiniz.

Erik Konservesi Nerelerde Kullanılır?

Erik konservesini yemeklerinizin yanında komposto olarak servis edebilirsiniz. Bunun yanında sütlü tatlılar, pasta, kek, dondurma, yoğurt ve meyve salatalarında da kullanabilirsiniz. Ayrıca erik konservesini marmelat ve sos yapımında da kullanabilirsiniz.

Erik Konservesi Neden Yapılır?

Eriği uzun süre saklamak için yüzyıllardır çeşitli yöntemler kullanılır. Bunlardan en yaygını eriği kurutmak ve pestili yapmaktır. Bu iki yöntem ile erik uzun süre bozulmadan dayanır. Bu yöntemler haricinde kullanılan bir başka yöntem de taze eriği direk buzluğa atıp, bu şekilde saklamaktır. Tabi bu yöntem diğer iki yönteme göre buzdolabına ihtiyaç duyduğu için biraz maliyetlidir. Fakat kuru erik ile taze eriğin de kullanım alanları, lezzeti ve tadı faklıdır. Bu yüzden bu maliyetine rağmen buzlukta erik saklama yöntemi de sıklıkla tercih edilir. Konserve yöntemi ile erik saklama daha çok buzlukta erik saklamaya alternatiftir. Bu yöntem buzdolabına ihtiyaç duymadığı için daha kullanışlıdır. Konserve yapılan erikler, ilk günkü tazeliğinde ve lezzetinde uygun koşullarda muhafaza edildiği sürece dayanır.

Erik Konservesi Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 45 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 20 dakikası hazırlık, 25 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 3 orta boy kavanoz erik konservesi içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Erik Konservesi İle Alakalı Bunlar da Soruldu;