Dondurulmuş Et Çözdürme

En Hızlı Şekilde Donmuş Et Nasıl Çözdürülür? (2 Paket)

Dondurulmuş Et Çözdürme İçin Malzemeler :

  • Donmuş et

Dondurulmuş Et Çözdürme Nasıl Yapılır?

Dondurulmuş Et Çözdürme Yapılışı :

Dondurulmuş eti çözdürmek için, ilk olarak buzluktan çıkarttığınız donmuş eti düz bir tabak, tepsi ya da tezgah üzerine koyun. Dondurulmuş etin üzerine, döküm ya da çelik bir tencereyi düzgün bir şekilde oturtun.

Çözdürme işleminin daha hızlı olması için etlerin üzerine olabildiğince ağır bir tencere koyun. Eğer ağır bir tencereniz yoksa bir tencerenin içini su ile doldurun. Bu şekilde tencerenin ağırlığını arttırmış olacaksınız. Buzluktan çıkarttığınız et, etin kalınlığına ya da büyüklüğüne bağlı olarak üzerine koyduğunuz ağırlık sayesinde hızlı bir şekilde çözülmeye başlayacaktır. Eğer etinizin kalınlığı ince olur ve yüzeyi geniş olursa çok daha hızlı bir şekilde çözülecektir. Bu yöntemde çelik ya da döküm tencere kullanılmasının en önemli sebebi, bu gibi metaller çok iyi bir iletkendir ve etin soğukluğunu hızlıca kendi üzerine alıp, çözülme işlemini hızlandırmaya başlar.

Etin tamamen çözülüp çözülmediğini parmağınızla üzerine bastırarak, kontrol edebilirsiniz. Yumuşak ise etin buzu çözülmüş demektir.

Buzluktan Çıkan Donmuş Eti Bu Yöntem İle Hızlıca Çözdürün : Dondurulmuş Et Çözdürme

Buzluktan çıkarttığınız eti çözdürdükten sonra çok bekletmeden yemeklerinizde istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Çözülen eti tekrardan dondurmayın. Çünkü bakteri üretme olasılığı çok yüksektir.

Dondurulmuş Eti Çözdürürken Yapılmaması Gereken Hatalar Nelerdir?

Donmuş eti daha hızlı çözdürmek için kesinlikle sıcak su altına tutmayın. Ya da sıcak su dolu bir kabın içinde bekletmeyin. Sıcak su etin bakteri üretmesine sebep olur ve zehirlenmelere yol açabilir.

Donmuş eti oda sıcaklığında da çözdürmeyin. Buzluk eksi 18 derece sıcaklığa sahipken, oda sıcaklığı ortalama 20-22 derece arasıdır. Bu ani sıcaklık değişimi etin üzerinde bakteri üretimine yol açar. Bunun için donmuş etinizi geceden buzdolabının içine (varsa çözdürme bölümüne) koyup, yavaş yavaş çözülmesini sağlayabilirsiniz.

Aynı zamanda dondurucudan çıkan eti fırın ya da mikrodalga ile çözdürmeye çalışmayın. Bu yöntem etin yüzeyinin pişmesine yol açacaktır. Eğer mikrodalganızın çözdürme özelliği varsa, bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Dondurulmuş Et Çözülmeden Pişirilir Mi?

Dondurulmuş et ve et ürünlerinin tamamen çözülmeden pişirilmesi uygun değildir. Bu şekilde pişirmeniz etlerin sertleşmesine ve lezzetini kaybetmesine sebebiyet verebilir.

Çözdürülen Et Tekrar Dondurulur Mu?

Dondurucudan çıkartıp, çözdürdüğünüz etleri hemen kullanmayacaksanız buzdolabında 1 günden fazla tutmamaya çalışın. Çözdürdüğünüz eti tekrardan kesinlikle dondurmayın. Çözdürme işlemi sırasında etin üzerinde bakteriler oluşabilir. Eğer tekrardan dondurup, çözdürürseniz bu bakteriler çoğalıp, besin zehirlenmesine yol açabilir.

Et Dondurucuda Kaç Gün Dayanır?

Buzdolabınız ya da derin dondurucunuz bozulmaz ve elektrik kesintisi gibi sebepten dolayı ısı değişimi olmazsa etlerinizi 12 aya kadar dondurucuda saklayabilirsiniz.

Dondurulmuş Et Çözdürme Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 5 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 5 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 2 paket dondurulmuş et çözdürme içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Dondurulmuş Et Çözdürme İle Alakalı Bunlar da Soruldu;