Çilek Nasıl Saklanır? Ne Kadar Dayanır?

Çilek Nasıl Saklanır? Çilek Bozulmadan Ne Kadar Dayanır?

İçerik Listesi :

  • Çilek Ne Kadar Dayanır?
  • Çilek Buzdolabında Nasıl Saklanır?
  • Çilek Buzdolabında Ne Kadar Dayanır?
  • Çilek Buzlukta Ne Kadar Dayanır?
  • Çilek Derin Dondurucuda Ne Kadar Dayanır?
  • Buzluktan Çıkan Çilek Nasıl Kullanılır?

Çilek Saklama Rehberi

Çilek yapısı gereği son derece hassas ve kolay bozulabilen bir meyvedir. Genelde üst üste konularak satıldığı için özellikle altlarda kalan çileklerde ezilmeler, küflenmeler görülebilir. Daha uzun süre dayanabilmesi için öncelikle bozulmuş çileklerin diğer çileklerle temasının önlenmesi gerekmektedir. Bu çileklerin ivedi bir şekilde ayıklanıp, atılması gerekir.

Buzdolabında, Buzlukta ya da Derin Donduruca Çilek Saklama Rehberi : Çilek Nasıl Saklanır? Ne Kadar Dayanır?

Çilek Buzdolabında Nasıl Saklanır?

Formunu kaybedip yumuşamaya başlayan çileğin, rengi de parlaklığını kaybedip solmaya başlamışsa çok fazla raf ömrünün kalmadığını söylemek çok zor olmayacaktır. Oda sıcaklığı çilek saklamak için uygun ortam değildir. Mutlaka buzdolabında saklanmalıdır.

Çilek Buzdolabında Ne Kadar Dayanır?

Saklanmadan önce yıkanmamalı ve yeşil sapları koparılmamalıdır. Çilek buzdolabında 3 güne kadar saklanabilir. Bu süreyi uzatmak için buzdolabına koymadan önce sirkeli suda bir süre bekletin. Ardından sirkeli sudan çıkartıp, iyice kuruyana kadar dışarıda dinlendirin. Arzu ederseniz bir peçete yardımı ile de kurulayabilirsiniz. Kuruladığınız çilekleri yayvan bir kap içinde buzdolabı içine koyup, bu şekilde 5 güne kadar saklayabilirsiniz.

Buzdolabında, Buzlukta ya da Derin Donduruca Çilek Saklama Rehberi : Çilek Nasıl Saklanır? Ne Kadar Dayanır?

Çilek Buzlukta Nasıl Saklanır? Çilek Buzlukta Ne Kadar Dayanır?

Çilekleri buzlukta saklamak için öncelikle güzelce temizleyin ve saplarını kopartın. İleride kullanmak istediğiniz amaca uygun olarak ya bütün olarak bırakın ya da dilimleyin.

Hazırladığınız çilekleri yağlı kağıt serili bir kabın içine sırayla dizin. Bu işleme ön dondurma işlemi denir. Bu şekilde dondurduğunuz çilekler buzlukta birbirine yapışmaz ve kullanılmak istendiği zaman tek tek çıkartılıp kullanılabilir. Ardından çilekleri dizdiğiniz kabı buzluk içine koyun, donmasını bekleyin. Donduktan sonra buzluktan çıkartıp, buzdolabı poşetlerine ya da bir saklama kabına koyup, tekrar buzluğa koyabilirsiniz. Bu şekilde muhafaza ettiğiniz çilekler 8 aya kadar buzlukta saklanabilir.

Çilek Derin Dondurucuda Ne Kadar Dayanır?

Buzluk poşetlerine yerleştirdiğiniz çilekleri derin dondurucuda da muhafaza edebilirsiniz. Derin dondurucuda çilek 12 aya kadar bozulmadan saklanabilir.

Buzdolabında, Buzlukta ya da Derin Donduruca Çilek Saklama Rehberi : Çilek Nasıl Saklanır? Ne Kadar Dayanır?

Buzluktan Çıkan Çilek Nasıl Kullanılır?

Dondurucudan ya da buzluktan çıkarttığınız çilekleri dondurma ya da parfe gibi soğuk olarak servis edilen tatlılarda kullanacaksanız, çözülmesini beklemeden direk kullanabilirsiniz.

Dondurulmuş çilek ile komposto, reçel, marmelat, pasta ya da sos olarak kullanacaksanız öncesinde çözdürmeniz gerekmektedir. Çözdürme işlemini direk oda sıcaklığında yapmayın. 1 gece önceden buzluktan çıkartıp, buzdolabının içine koyup, yavaş yavaş çözülmesini bekleyebilirsiniz.

Afiyet olsun


Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube KanalıÇilek Nasıl Saklanır? Ne Kadar Dayanır?:

Çilek Nasıl Saklanır? Ne Kadar Dayanır? İle Alakalı Bunlar da Soruldu;