Dondurulmuş Kıyma Çözdürme

En Hızlı Şekilde Donmuş Kıyma Nasıl Çözdürülür? (2 Paket)

Dondurulmuş Kıyma Çözdürme İçin Malzemeler :

  • Donmuş kıyma

Dondurulmuş Kıyma Çözdürme Nasıl Yapılır?

Dondurulmuş Kıyma Çözdürme Yapılışı :

Dondurulmuş kıymayı çözdürmek için, öncelikle buzluktan çıkarttığınız donmuş kıymayı tezgah üzerine ya da düz bir tabak üzerine koyun.

Daha sonra dondurulmuş kıymanın üzerine, döküm ya da çelik bir tencereyi dengeli bir şekilde yerleştirin. Daha hızlı çözdürmek için kıymaların üzerine olabildiğince ağır tencere koymaya çalışın. Eğer elinizde böyle bir tencere yoksa tencerenin içini su ile doldurup, ağırlığını arttırabilirsiniz. Buzluktan çıkarttığınız donmuş kıyma, kıymanın kalınlığına bağlı olarak üzerindeki ağırlık sayesinde hızlıca çözülecektir. Ayrıca çözdürme işleminde çelik ya da döküm tencere tercih etmemizin en önemli sebebi de, bu gibi metaller çok iyi bir iletkendir ve kıymanın soğukluğunu hızlıca kendi üzerine alıp, çözülme işlemini hızlandırır.

İhtiyaç halinde kıymayı daha hızlı çözdürmek için, dondururken olabildiğince ince ve özenli bir şekilde paketleyip, dondurmaya çalışın. Eğer kıymanızın kalınlığı ince olur ve yüzeyi geniş olursa çok daha hızlı bir şekilde çözülecektir. Kıymanın tamamının çözülüp çözülmediğini parmağınızla kıyma paketinin üzerine bastırarak, kontrol edebilirsiniz. Yeterince yumuşak ise kıymanızın buzu çözülmüş demektir.

Buzluktan Çıkan Donmuş Kıymayı Bu Yöntem İle Hızlıca Çözdürün :

Çözdürdüğünüz kıymayı çok bekletmeden yemeklerinizde istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Çözülen kıymayı tekrardan dondurmayın. Çünkü bakteri üretme olasılığı çok yüksektir.

Çözdürülen Kıyma Tekrar Dondurulur Mu?

Dondurucudan çıkartıp, çözdürdüğünüz kıymayı hemen kullanmalısınız. Çok zorunlu olmadıkça çözdürdükten sonra buzdolabında dahi 1 günden fazla tutmamaya çalışın. Ama asıl önemlisi, tamamen çözdürdüğünüz kıymayı asla tekrar buzluğa atıp, dondurmayın. Çözdürme işlemi ve süresine bağlı olarak çözdürdükten sonra kıyma üzerinde bakteriler oluşabilir. Tekrar dondurursanız ve ileride tekrar çözdürürseniz bu bakteriler daha da çoğalıp, besin zehirlenmesine yol açabilir.

Taze Kıyma Buzdolabında Kaç Gün Dayanır?

Taze kıyma buzdolabında 1-2 gün kadar bozulmadan dayanır. Eğer kokusu ağırlaşmış, dokusu yapış yapış olmuş ve rengi griye dönmüş ise bozulmaya başlamıştır. Bu şekilde olan kıyma asla kullanılmamalıdır.

Kavrulmuş Kıyma Buzdolabında Kaç Gün Dayanır?

Kıyma kavrulduktan sonra buzdolabında 1 haftaya kadar saklanabilir. İdeal olan süre 4 gündür. 4 günün ardından tüketilmesi uygundur.

Kıyma Dondurucuda Kaç Gün Dayanır?

Kıyma buzlukta 6 aya kadar, derin dondurucuda da 12 aya kadar saklanabilir. Bu sürenin sonunda tam olarak bozulmaz belki ama hem lezzetini hem de besin değerlerini yavaş yavaş kaybetmeye başlar.

Dondurulmuş Kıymayı Çözdürürken Yapılmaması Gereken Hatalar Nelerdir?

Donuk kıymayı daha hızlı çözdürmek için sakın sıcak su altına tutmayın ya da sıcak su dolu bir kabın içinde bekletmeyin. Bu yöntem zaten tam olarak işe yaramaz. Kıymanın dış yüzeyi hızlıca yumuşasa bile içinde donuk kısımlar mutlaka kalacaktır. Ayrıca sıcak su kıymanın bakteri üretmesine sebep olur ve zehirlenmelere yol açabilir.

Donmuş kıymayı oda sıcaklığında da çözdürmeyin. Bu yöntem kulağa iyi gelse de aslında en zararlı yöntemlerden birisidir. Buzluk eksi 18 dereceden sıcaklığa sahipken, oda sıcaklığı ortalama 20-22 derece arasıdır. Bu şekilde oluşan ani sıcaklık değişimi şok etkisi yaratır ve kıyma üzerinde bakteri üretimine yol açar. Bunun yerine geceden kıymayı buzdolabının içine (varsa çözdürme bölümüne) koyarak yavaş yavaş çözülmesini sağlayabilirsiniz.

Donmuş kıymayı daha hızlı çözdürmek için, ocak üzerinde fokur fokur kaynayan bir tencerenin üzerinde kıymayı tutmayın. Yüksek buhara ve sıcaklığa maruz kalan donuk kıyma tazeliğini yitirir ve zararlı bakteri üretimine yol açar.

Fırın ya da mikrodalga ile çözdürmeye çalışmayın. Bu yöntem kıymanın yüzeyinin pişmesine yol açacaktır. Ama eğer mikrodalganızın çözdürme özelliği varsa, çok zorda kaldıysanız bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Dondurulmuş Kıyma Çözdürme Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 5 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 5 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 2 paket dondurulmuş kıyma çözdürme içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Dondurulmuş Kıyma Çözdürme İle Alakalı Bunlar da Soruldu;