Limon Nasıl Saklanır? Ne Kadar Dayanır?

Limon Nasıl Saklanır? Limon Bozulmadan Ne Kadar Dayanır?

İçerik Listesi :

  • Limon Ne Kadar Dayanır?
  • Limon Buzdolabında Nasıl Saklanır?
  • Limon Buzdolabında Ne Kadar Dayanır?
  • Limon Buzlukta Ne Kadar Dayanır?
  • Limon Derin Dondurucuda Ne Kadar Dayanır?
  • Limon Suyu Buzlukta Nasıl Saklanır? Ne Kadar Dayanır?
  • Rendelenmiş Limon Kabuğu Buzlukta Nasıl Saklanır? Ne Kadar Dayanır?

Limon Saklama Rehberi

Limon yapısı gereği kolay bozulabilen bir meyve değildir. Güneş görmeyen, serin ve kuru bir yerde 4-5 aya kadar hiç bozulmadan kendini koruyabilir. Zaman içerisinde beklerken dış kabuğu kurusa bile içinin tazeliğini ve suyunu muhafaza etmeyi başarır. Fakat bunu sağlayabilmesi için ortam sıcaklığının 14-15 dereceleri asla geçmemesi gerekir. Yine bozulma süresini uzatabilmek için hafif aralıklı bir şekilde dizilmesi önemlidir.

Buzdolabında, Buzlukta ya da Derin Donduruca Limon Saklama Rehberi : Limon Nasıl Saklanır? Ne Kadar Dayanır?

Limon Buzdolabında Nasıl Saklanır?

Limonu uzun süre buzdolabında bütün olarak saklamak mümkündür. Buzdolabında limon 2 aya kadar ilk günkü tazeliğini koruyarak saklanabilir. Bu sürenin sonunda içten içe çürümeler ve kararmalar başlayabilir. Bozulan limonun içi kahverengi olur ve tadı artık ekşiden ziyade hafif acımtırak olur.

Limon Buzdolabında Ne Kadar Dayanır?

Dilimlenmiş ya da kesilmiş limonu hava almayan bir kabın içerisinde yine buzdolabında saklayabilirsiniz. En az 4-5 gün hiç bozulmadan buzdolabında dilimlenmiş limon dayanır.

Limon Buzlukta Nasıl Saklanır? Limon Buzlukta Ne Kadar Dayanır?

Buzdolabında, Buzlukta ya da Derin Donduruca Limon Saklama Rehberi : Limon Nasıl Saklanır? Ne Kadar Dayanır?

Limonu çok daha uzun süre saklamanın en iyi yolu buzluğa atmaktır. Bu yöntem hem limonu daha uzun saklamak hem de daha bereketli limonatalar elde etmek için kullanılır. Bunun için öncelikle limonları güzelce yıkayın. Ardından iyice kurulayın ve bir buzdolabı poşeti içinde buzluğa koyun. Bu şekilde donmasını sağlayın. İleride kullanacağınız zaman dondurduğunuz limonu, buzluktan çıkartıp, oda sıcaklığında biraz yumuşaması için bekletin. Ardından bütün olarak rondodan geçirip, su ve şeker ilave edip, kullanabilirsiniz. Buzlukta dondurduğunuz bütün limon 6 ay kadar bozulmadan dayanabilir.

Limon Derin Dondurucuda Ne Kadar Dayanır?

Derin dondurucuda ise bu süre 2 ay kadar daha uzatılabilir. Limon derin dondurucuda 8 aya kadar bozulmadan saklanabilir.

Limon Suyu Buzlukta Nasıl Saklanır? Ne Kadar Dayanır?

Taze sıkılmış limonun suyunu ağzı kapalı bir cam şişeye koyarak buzdolabında saklayabilirsiniz. Bu şekilde limon suyu 1 aya kadar buzdolabında saklanabilir. Eğer buz poşetlerine koyup, dondurursanız, limon suyu buzlukta 4-5 ay kadar bozulmadan saklanabilir. Derin dondurucuda ise bu süre 2 ay kadar daha uzatılabilir.

Buzdolabında, Buzlukta ya da Derin Donduruca Limon Saklama Rehberi : Limon Nasıl Saklanır? Ne Kadar Dayanır?

Rendelenmiş Limon Kabuğu Buzlukta Nasıl Saklanır? Ne Kadar Dayanır?

Limon buzlukta bütün ya da limon suyu şeklinde saklanabileceği gibi kabuğu da rendelenmiş olarak saklanabilir. Rendelenmiş limon kabuğu tatlı, kek ve pastalar başta olmak üzere birçok tarifte hem hoş bir aroma hem de hoş bir koku vermek için sıklıkla kullanılan bir malzemedir.

Bunun için öncelikle limonları güzelce yıkayıp, kurulayın. Ardından limon kabuklarının beyaz kısmına gelene kadar rende ile rendeleyin. Rendelediğiniz limon kabuklarını buzdolabı poşetlerine koyun. Fazla havasını alıp, poşetlerin ağzını sıkıca bağlayın ve buzluğa kaldırın. Limon kabukları bozulmadan 4 ay kadar buzlukta saklanabilir. Aynı yöntem ile derin dondurucuda bu süre 2 ay kadar daha uzatılabilir.

Afiyet olsun


Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube KanalıLimon Nasıl Saklanır? Ne Kadar Dayanır?:

Limon Nasıl Saklanır? Ne Kadar Dayanır? İle Alakalı Bunlar da Soruldu;