Kavun Nasıl Saklanır? Ne Kadar Dayanır?

Kavun Nasıl Saklanır? Kavun Bozulmadan Ne Kadar Dayanır?

İçerik Listesi :

  • Kavun Ne Kadar Dayanır?
  • Kavun Buzdolabında Nasıl Saklanır?
  • Kavun Buzdolabında Ne Kadar Dayanır?
  • Kavun Buzlukta Ne Kadar Dayanır?
  • Kavun Derin Dondurucuda Ne Kadar Dayanır?
  • Kışlık Kavun Nasıl Saklanır?

Kavun Saklama Rehberi

Kavun doğru koşullarda muhafaza edildiğinde oda sıcaklığında dahi uzun süre bozulmadan dayanabilen bir meyvedir. Hatta bazı türlerini kışa kadar bile saklayabilmek mümkündür. Bunun için en önemlisi doğru saklama koşulları olan kuru, serin ve güneş görmeyen bir yerde muhafaza etmektir. Kavunlar üst üste asla dizilmemeli ve birbirlerine temas etmemelidir. Sapları kesilmemeli ve hatta alırken mümkün olduğu kadar uzun saplı olanları seçilmelidir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konuda seçilen kavunun sert olmasıdır. Yumuşak kavun içten içe bozulmaya başlamıştır.

Buzdolabında, Buzlukta ya da Derin Donduruca Kavun Saklama Rehberi : Kavun Nasıl Saklanır? Ne Kadar Dayanır?

Kavunlar genellikle alt kısmından çürümeye başlar. Çürüme işlemi başladığında ise hızlıca tamamına yayılır. Temas ettiği başka bir kavun varsa, çürüme onlara da sıçrayabilir.

Kavun Buzdolabında Nasıl Saklanır?

Kavun kesilmeden buzdolabında 2 aya kadar bozulmadan saklanabilir. Bunun için sert ve sapı kopartılmamış bir kavun seçmeniz ve buzdolabı içine yerleştirmeniz yeterlidir.

Kavun Buzdolabında Ne Kadar Dayanır?

Kabuğu sağlam olarak dilimlenmiş kavun, kabuğundan ayrılmış bir kavuna göre buzdolabında çok daha uzun süre dayanır. Her iki durumda da hava almayan bir kabın içine ya da dıştan dışa streç film ile kavun kaplanıp buzdolabına kaldırılmalıdır.

Buzdolabında, Buzlukta ya da Derin Donduruca Kavun Saklama Rehberi : Kavun Nasıl Saklanır? Ne Kadar Dayanır?

Ortadan ikiye kestiğiniz kavunu buzdolabına daha uzun süre saklamak için, kavunun orta kısmındaki çekirdekli bölümün tamamını çıkartmalısınız. Çekirdekler kavunun daha hızlı bozulmasına sebep olur. Çekirdeklerini çıkarttıktan sonra kavunu streç film ile güzelce sarın ve buzdolabına kaldırın. Bu şekilde 1-2 haftaya kadar saklayabilirsiniz.

Kabuğundan ayırıp, dilimlediğiniz kavunu buzdolabında kapalı bir kabın içersinde 3-4 güne kadar bozulmadan saklayabilirsiniz.

Kavun Buzlukta Nasıl Saklanır? Kavun Buzlukta Ne Kadar Dayanır?

Dilimlediğiniz kavunu buzlukta saklamak için öncelikle ön dondurma işlemine tabi tutun. Bunun için kabuğundan ayırıp, küp küp kestiğiniz kavunları yağlı kağıt serili bir kabın içine yerleştirin. Donana kadar buzluğa kaldırın.

Buzdolabında, Buzlukta ya da Derin Donduruca Kavun Saklama Rehberi : Kavun Nasıl Saklanır? Ne Kadar Dayanır?

Kavunlar donduktan sonra buzluktan çıkartın ve buzdolabı poşeti içine yerleştirin. Fazla yer kaplamaması adına bir pipet yardımı ile buzdolabı poşeti içinde fazla havayı çekin ve poşetin ağzını sıkıca bağlayın. Ardından kavunları buzluğa tekrar koyun. Kavun buzlukta 8 aya kadar bozulmadan saklanabilir.

Kavun Derin Dondurucuda Ne Kadar Dayanır?

Kavunu derin dondurucuda da aynı yöntem ile muhafaza edebilirsiniz. Dondurucuda kavun 8-10 aya kadar bozulmadan saklanabilir.

Kışlık Kavun Nasıl Saklanır?

Kışlık kavunu saklamanın en iyi yolu bir file içine yerleştirip, yüksek bir yere asmaktır. Bir diğer yaygın olarak kullanılan yöntem de saman bloğu içine gömüp, kışa kadar bu şekilde saklamaktır. Sakladığınız ortamın serin ve kuru olması çok önemlidir. Kavunlar birbirine değmemeli ve üst üste de yerleştirilmemelidir.

Afiyet olsun


Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube KanalıKavun Nasıl Saklanır? Ne Kadar Dayanır?:

Kavun Nasıl Saklanır? Ne Kadar Dayanır? İle Alakalı Bunlar da Soruldu;