Kavurma

Lokum Gibi Yumuşak Dana Kavurma Tarifi (8 Kişilik)

Kavurma İçin Malzemeler :

  • 2 kilo yağlı kuşbaşı dana eti
  • 3 adet orta boy soğan
  • 2 baş sarımsak
  • 2 dal taze biberiye
  • 2 dal taze kekik
  • 3 adet defne yaprağı
  • Kimyon
  • Kırmızı toz biber
  • Tuz

Kavurma Nasıl Yapılır?

Kavurma Yapılışı :

Kavurma yapımı için; geniş bir tencereyi ocak üzerine alıp, iyice ısıtın. Tercihen döküm ya da çelik tencere kullanın. İyice ısınan tencerenin içine 2 kilo yağlı kuşbaşı dana etini koyun. Etlerin rengi değişip, suyunu salana kadar ara ara karıştırarak, kavurun.

Diğer tarafta 3 adet orta boy soğanın kabuğunu soyun. Her birini 4 eşit parçaya bölün. 2 baş sarımsağı da ayıklayıp, bütün olacak şekilde bırakın. Etler suyunu saldıktan sonra üzerine doğranmış soğan ve sarımsakları yerleştirin. Damak tadınıza göre kimyon, kırmızı toz biber ve tuz ekleyip, güzelce karıştırın. Son olarak etlerin üzerine 2 dal taze biberiye, 2 dal taze kekik ve 3 adet defne yaprağı koyun. Ardından tencerenin kapağını kapatın.

Etleri kısık ateş üzerinde ara ara kontrol ederek 2 saat kadar pişirin. Eğer pişme esnasında etleriniz tüm suyunu çekmesine rağmen hala yeterince pişmemişse üzerine 1-2 su bardağı kadar sıcak su ekleyerek, pişirmeye devam edin. Etlerinizi ne kadar pişirirseniz pişirin hala yeterince yumuşak olmuyorsa sıcak su ile beraber 2-3 damla da elma sirkesi katabilirsiniz. Sirke etinizin yumuşamasına yardımcı olacaktır.

Pişen kavurmayı ocak üzerinden almadan önce içine eklediğiniz taze kekik ve taze biberiyenin saplarını, defne yaprakları ile birlikte tencereden dışarı alın ve ocağın altını kapatın.

Eti Bu Şekilde Pişirmediyseniz Et Yedim Demeyin : Kavurma

Pişen dana lokum kavurmayı sıcak olarak servis edebilirsiniz. Arzu ederseniz kavurma soğuduktan sonra buzdolabı poşetlerine koyup, derin dondurucuda 6-8 ay kadar saklayabilirsiniz. Ya da bir şişenin içine basıp, bu şekilde de buzlukta muhafaza edebilirsiniz.

Lezzetli Kavurma Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Etinizi orta yağlı ya da yağlı olarak seçerseniz, kavurmanız sadece kendi yağında pişebileceği için çok daha lezzetli olacaktır. Etiniz yağsız ise kavurma yaparken içine iç yağ ya da kuyruk yağı ekleyin. Aksi taktirde yapacağınız kavurma sert ve kuru olacaktır.

Kavurma yaparken içine katacağınız taze otlar ve baharatlar hem etinizin daha lezzetli olmasını sağlayacak hem de pişme esnasında kötü kokmasını engelleyecektir.

Kavurma yaparken tercihen döküm tencere kullanılmalıdır. Kısık ateşte kapağı kapalı bir şekilde etler kendi suyu ile pişirilmelidir. Bu şekilde pişen etler lokum gibi yumuşak ve çok lezzetli olur.

Etleriniz suyunu tamamen çekmesine rağmen hala istediğiniz yumuşaklıkta değil ise üzerine 1-2 su bardağı sıcak su ile birlikte birkaç damla sirke ya da limon suyu ekleyip, pişirmeye devam edebilirsiniz. Su miktarını etinizin durumuna göre ayarlayabilirsiniz.

Etinizin sert olmaması için tuzun tamamını pişirme işleminin başında eklemeyin. En azından etinizin suyunu salmasını bekleyin. Etiniz suyunu saldıktan sonra ekleyeceğiniz tuzun bir kısmını, kalanını da pişmesine yakın kavurmanıza ekleyebilirsiniz.

Kavurmanızı dana etinden yapabileceğiniz gibi kuzu ya da koyun etiyle de yapabilirsiniz.

Kavurma Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 120 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 10 dakikası hazırlık, 110 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 8 kişilik kavurma içindir.

Afiyet olsun

Yanına Başka Ne Gider?

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Kavurma İle Alakalı Bunlar da Soruldu;