Ayva Nasıl Saklanır? Ne Kadar Dayanır?

Ayva Nasıl Saklanır? Ayva Bozulmadan Ne Kadar Dayanır?

İçerik Listesi :

  • Ayva Ne Kadar Dayanır?
  • Ayva Buzdolabında Nasıl Saklanır?
  • Ayva Buzdolabında Ne Kadar Dayanır?
  • Ayva Buzlukta Ne Kadar Dayanır?
  • Ayva Derin Dondurucuda Ne Kadar Dayanır?
  • Ayva Kararmadan Daha Uzun Nasıl Saklanır?

Ayva Saklama Rehberi

Ayva sert yapısından ötürü oldukça dayanıklı bir meyve gibi gözükse de uygun saklama koşullarına sahip olmadığında kolayca çürümeye başlayabilir. Çürümeye başladıktan sonrada tamamının çürümesi çok hızlı gerçekleşir. Sıcak ve nemli ortamlarda muhafaza edilmemelidir. Ayva eğer dışarıda saklanacaksa serin, kuru ve güneş görmeyen bir ortamda saklanmalıdır. Mümkünse üst üste gelecek şekilde değil, yatay bir yüzeye hafif aralıklı olacak şekilde dizilmeli ve bu şekilde muhafaza edilmelidir. Ayva olgunluk durumuna bağlı olarak ev ortamında 10 güne kadar bozulmadan saklanabilir.

Buzdolabında, Buzlukta ya da Derin Donduruca Ayva Saklama Rehberi : Ayva Nasıl Saklanır? Ne Kadar Dayanır?

Ayva Buzdolabında Nasıl Saklanır?

Ayvayı bütün olarak buzdolabında saklayabilirsiniz. En iyi yöntem tek tek buzdolabı poşetlerine koyup, hava almasını önlemektir. Bu şekilde 30 güne kadar bozulmadan buzdolabında saklayabilirsiniz.

Dilimlenmiş ayvayı buzdolabında saklamak için belirli işlemlerden geçirmek gerekir. Kesildikten sonra çok çabuk kararan bir meyve olduğu için bu işlemleri hızlıca yapmak önemlidir. Öncelikle 2 litre suyun içine yarım limonu güzelce sıkın. Ardından ayvaların kabuklarını soyun ve hemen bu suyun içine atın. Limonlu su ayvanın kararmasını önleyecektir. Ardından kullanacağınız şekilde ayvaları kesin ve hava almayan bir kabın yada buzdolabı poşetinin içine doldurun.

Buzdolabında, Buzlukta ya da Derin Donduruca Ayva Saklama Rehberi : Ayva Nasıl Saklanır? Ne Kadar Dayanır?

Ayva Buzdolabında Ne Kadar Dayanır?

Kabuğu soyulmamış, bütün ayva buzdolabında 1 aya kadar bozulmadan saklanabilirken, dilimlenmiş ayva buzdolabında 2-3 gün kadar bozulmadan dayanır.

Ayva Buzlukta Nasıl Saklanır? Ayva Buzlukta Ne Kadar Dayanır?

Kullanım amacına göre kestiğiniz ayvaları, limonlu su içine sokup, çıkartın. Kurumasını bekleyin. Ardından buzdolabı poşetlerine yerleştirin ve buzluğa kaldırın. Bu şekilde muhafaza ettiğinizde ayva buzlukta 8 aya kadar saklanabilir.

Ayva Derin Dondurucuda Ne Kadar Dayanır?

Dilimlenmiş ayvayı derin dondurucuda yine aynı yöntem ile saklayabilirsiniz. Dondurucuda ayva 8-10 aya kadar bozulmadan kalabilir.

Buzdolabında, Buzlukta ya da Derin Donduruca Ayva Saklama Rehberi : Ayva Nasıl Saklanır? Ne Kadar Dayanır?

Ayva Kararmadan Daha Uzun Nasıl Saklanır?

Ayvanın kararmadan daha uzun süre dondurucuda ya da buzlukta saklamak için şoklama yöntemini uygulayabilirsiniz. Bunun için ilk olarak derin bir kap içine soğuk su koyun. Mümkünse buzlu su tercih edin. Diğer tarafta da derin bir tencere içine su koyun ve kaynayana kadar ısıtın. Su kaynamaya başladığında, ayvaları ileride kullanacağınız amaca uygun olarak dilimlemeye başlayın.

Dilimlediğiniz ayvaları kaynar suya atın. 2 dakika kadar kaynar suyun içinde tuttuktan sonra, kaynar sudan alıp, hemen buzlu suyun içine atın. 2 dakika da buzlu su içinde beklettikten sonra, dışarı alıp, kurulayın. Hazırladığınız ayvaları buzdolabı poşetlerine yerleştirin. Ardından dondurucu ya da buzluğa kaldırın. Bu şekilde ayvaları kararmadan 12 aya kadar saklayabilirsiniz.

Afiyet olsun


Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube KanalıAyva Nasıl Saklanır? Ne Kadar Dayanır?:

Ayva Nasıl Saklanır? Ne Kadar Dayanır? İle Alakalı Bunlar da Soruldu;