Karpuz Nasıl Saklanır? Ne Kadar Dayanır?

Karpuz Nasıl Saklanır? Karpuz Bozulmadan Ne Kadar Dayanır?

İçerik Listesi :

  • Karpuz Ne Kadar Dayanır?
  • Karpuz Buzdolabında Nasıl Saklanır?
  • Karpuz Buzdolabında Ne Kadar Dayanır?
  • Karpuz Buzlukta Ne Kadar Dayanır?
  • Karpuz Derin Dondurucuda Ne Kadar Dayanır?
  • Bütün Karpuz En Uzun Süre Bozulmadan Nasıl Saklanır?

Karpuz Saklama Rehberi

Karpuz serin ve güneş almayan bir ortamda hiç bozulmadan 2 haftaya kadar dayanabilir. Çoğu meyveden farklı olarak karpuzu oda sıcaklığında saklamak, besin değerini ve aromasını muhafaza etmesini sağlar. Hatta buzdolabında saklanması ile kıyaslandığında oda sıcaklığında saklanan karpuz antioksidan özelliklerini arttırır ve daha faydalı bir hale gelir.

Buzdolabında, Buzlukta ya da Derin Donduruca Karpuz Saklama Rehberi : Karpuz Nasıl Saklanır? Ne Kadar Dayanır?

Karpuz Buzdolabında Nasıl Saklanır?

Her ne kadar aromatik değerlerini ve lezzetini dışarıda muhafaza ettiğinizde daha iyi korusa da buzdolabında saklanan karpuz, dışarıda saklanana göre daha uzun dayanır. Buzdolabında bütün karpuz 1 aya kadar bozulmadan dayanır.

Karpuz Buzdolabında Ne Kadar Dayanır?

Karpuzu kestikten sonra buzdolabında saklayabilirsiniz. En doğru saklama yöntemi kesilen karpuz parçasının üzerini streç film ile kaplayıp, tek parça olarak buzdolabına saklamaktır. Dilimlemek ve kabuğundan ayırmak bozulma süresini hızlandırır. Buzdolabına steç filme sarılı bir şekilde karpuz 10 güne kadar bozulmadan dayanır. Eğer dilimleyip, kapalı bir kap içerisinde karpuzu saklarsanız, buzdolabında 5 güne kadar dayanır.

Buzdolabında, Buzlukta ya da Derin Donduruca Karpuz Saklama Rehberi : Karpuz Nasıl Saklanır? Ne Kadar Dayanır?

Karpuz Buzlukta Nasıl Saklanır? Karpuz Buzlukta Ne Kadar Dayanır?

Karpuzu buzlukta da saklayabilmeniz mümkündür. Bunun için karpuzu önce ortadan ikiye kesin ve kabuğunu çıkartın. Ardından küp küp olacak şekilde dilimleyin. Dilimlediğiniz karpuzu buzdolabı poşeti içine yerleştirin. Poşetin fazla havasını alın ve ağzını sıkıca bağlayıp, buzluğa koyun. Buzlukta karpuz 6 ay kadar saklanabilir.

Karpuz Derin Dondurucuda Ne Kadar Dayanır?

Aynı yöntem ile karpuzu derin dondurucuda da saklayabilirsiniz. Derin dondurucuda karpuz 8 aya kadar bozulmadan saklanabilir.

Buzdolabında, Buzlukta ya da Derin Donduruca Karpuz Saklama Rehberi : Karpuz Nasıl Saklanır? Ne Kadar Dayanır?

Bütün Karpuz En Uzun Süre Bozulmadan Nasıl Saklanır?

Bütün karpuzu en uzun süre dışarıda saklamak için öncelikle serin ve güneş almayan bir yerde muhafaza etmelisiniz. Tabi bu tek başına yetmeyecektir. Bir de karpuzun yüzeyini mum ya da erimiş parafin ile kaplamanız gerekecektir. Bu şekilde kapladığınız karpuz dışarıda dahi 6 aya kadar dayanır. Tabi günlük hayatta bu pek uygulanabilir bir yöntem değildir.

Afiyet olsun


Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube KanalıKarpuz Nasıl Saklanır? Ne Kadar Dayanır?:

Karpuz Nasıl Saklanır? Ne Kadar Dayanır? İle Alakalı Bunlar da Soruldu;