Dilimli Salatalık Turşusu

Doğrama Salatalık Turşusu Tarifi (1 Büyük Boy Kavanoz)

Dilimli Salatalık Turşusu İçin Malzemeler :

  • 600 gr orta boy kornişon salatalık
  • 1 çay bardağı elma sirkesi
  • 1 yemek kaşığı kaya tuzu
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker
  • Kaynar içme suyu

Dilimli Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır?

Dilimli Salatalık Turşusu Yapılışı :

Dilimli salatalık turşusu yapımı için; öncelikle 600 gr kadar orta boy kornişon salatalığı bol su içinde iyice yıkayıp, suyunu süzün. Daha sonra kornişon salatalıkları orta kalınlıkta olacak şekilde dilimleyin. Kornişon salatalık yerine küçük boy salatalıkta kullanabilirsiniz. Tarifte kullandığımız çay bardağı ölçüsü 110 ml dir.

Diğer tarafta 1 adet büyük boy kavanoza dilimlediğiniz kornişon salatalıkları eliniz ile sıkıştırarak, doldurun. İsteğe göre salatalıkları kavanoza yerleştirirken aroma vermesi için ara kısımlarına sarımsak serpiştirebilirsiniz.

Salatalıkları kavanoza yerleştirdikten sonra üzerine 1 yemek kaşığı kaya tuzu koyun. Ardından kavanoza 1 tatlı kaşığı kadar toz şeker ekleyin. Daha sonra kavanozun içine 1 çay bardağı elma sirkesi koyun. Son olarak kavanoza salatalık dilimlerinin üzerine hafifçe çıkacak kadar kaynar içme suyu dökün. Kavanozun kapağını 2 geri 1 ileri olacak şekilde sıkıca kapatın. Mutlaka yeni konserve kapağı kullanın. Kavanozunuzu ve kapağını kullanmadan önce sterilize edip, temiz olduğundan emin olun. Hemen ardından kavanozu ters çevirip, vakumlanmasını sağlayın. Turşunuzu bu şekilde 1 gün boyunca bekletin.

Her Sene Kavanoz Kavanoz Yapmak İsteyeceğiniz Nefis Bir Turşu : Dilimli Salatalık Turşusu

Hazırladığınız doğrama salatalık turşusunu güneş almayan serin bir yerde yaklaşık 9-10 gün beklettikten sonra servis edebilirsiniz. Turşunuzu açtıktan sonra buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Dilimli Salatalık Turşusu Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 15 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 15 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 1 büyük boy kavanoz dilimli salatalık turşusu içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Dilimli Salatalık Turşusu İle Alakalı Bunlar da Soruldu;