Biberiye Turşusu

Acı Biberiye Turşusu Tarifi (1 Büyük Boy Kavanoz)

Biberiye Turşusu İçin Malzemeler :

  • 500 gr biberiye biberi
  • 1 baş sarımsak
  • 1 yemek kaşığı kaya tuzu
  • 4 diş limon tuzu
  • 1 çay bardağı üzüm sirkesi
  • İçme suyu

Biberiye Turşusu Nasıl Yapılır?

Biberiye Turşusu Yapılışı :

Biberiye turşusu yapımında; ilk olarak yarım kilo biberiyeyi bolca su içinde yıkayıp, süzmeye bırakın. Biberlerin taze ve diri olmasına özen gösterin. Daha sonra biberlerin sap kısımlarını eliniz ile dikkatli bir şekilde kopartın. İsteğe göre biberlerin sap kısımlarını mutfak makası ile de kesebilirsiniz. Ardından biberlerin üzerinde kürdan ile 1-2 yerinden hafifçe delikler açın. Turşunuz için 1 baş sarımsağın kabuğunu soyun. Tarifte kullandığımız çay bardağı ölçüsü 110 ml dir.

Daha sonra 1 adet büyük boy (1 kiloluk) kavanozun içine biraz biberlerden koyun. Üzerlerine 2-3 diş sarımsak serpiştirin. Tekrar kavanoza biberlerden yerleştirip, üzerine birkaç sarımsak koyun. Bu şekilde biberler bitene kadar kavanozu doldurun. Biberleri kavanoza koyarken eliniz ile mutlaka hafifçe sıkıştırarak, koyun.

Biberleri kavanoza koyduktan sonra üzerlerine 1 yemek kaşığı kaya tuzu ve 4 diş limon tuzu ekleyin. Limon tuzu yerine limon dilimleri de ekleyebilirsiniz. Ardından kavanozun içine 1 çay bardağı üzüm sirkesi ya da elma sirkesi dökün. Son olarak biberlerin üzerini geçecek kadar içme suyu dökün. Kavanozun kapağını sıkıca kapatıp, kavanozu 2-3 kere sallayın.

Çok Biber Turşusu Yaptım Ama Bu Turşuyu Her Zaman Tek Geçerim : Biberiye Turşusu

Hazırladığınız acı biberiye turşusunu güneş almayan serin bir yerde yaklaşık 10 gün beklettikten sonra servis edebilirsiniz. Turşunuzu açtıktan sonra buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Biberiye Turşusu Ne İle Gider?

Biberiye turşusu hafif acı tadı ile özellikle lahmacun, köfte, kebap, kokoreç, bakliyat yemekleri, pilav ve daha bir çok yemeğin yanına yakışan kütür kütür bir turşudur.

Biberiye Turşusu Nasıl Turşudur?

Biberiye turşusu süs biberi turşusu olarak da bilinir. Hatta bir çok yörede cin biberinin bir türü olarak da bilinir. Sarı, yeşil, turuncu ve kırımızı renklerde olabilir. Orta acılıkta bir tadı vardır.

Biberiye turşusunu hazırlayıp, olduktan sonra hemen tüketebilir ya da kış için aylarca saklayabilirsiniz. Küçük formda bir biber olduğu için uzun süre saklasanız dahi hep kütür kütür kalır, yumuşamaz.

Biberiye Turşusu Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 10 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 10 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 1 büyük boy kavanoz biberiye turşusu içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Biberiye Turşusu İle Alakalı Bunlar da Soruldu;