Barbunya Konservesi

Barbunya Konservesi (2 Küçük Boy Kavanoz)

Barbunya Konservesi İçin Malzemeler :

  • 1 kilo barbunya
  • Su

Barbunya Konservesi Nasıl Yapılır?

Barbunya Konservesi Yapılışı :

Barbunya konservesi yapımında; öncelikle 1 kilo taze barbunyayı ayıklayıp, yıkayın.

Daha sonra orta boy derin bir tencere içine su koyup, kaynatın. Ardından kaynayan suyun içine ayıkladığınız taze barbunyaları koyun. Barbunyaları 4-5 dakika bu suyun içerisinde haşlayın.

Süre sonunda barbunyaları suyun içinden süzerek alın. Fakat barbunyayı haşladığınız suyu konservede kullanacağınız için dökmeyin. Barbunyayı küçük boy kavanozlara birer parmak eksik olacak şekilde doldurun. Üzerini geçecek kadar haşladığınız sudan dökün. Suyu döktükten sonra kavanozun içerisinde kalan havayı çıkarmak için bir meyve bıçağını kavanozun içerisine koyun. Bıçağı kendinize doğru çekip, içeride bulunan havanın dışarı çıkmasını sağlayın. Eğer havayı çıkarmazsanız konserve zamanla patlama yapabilir. Hava çıkarma esnasında barbunyanın üzerinde su azalması olacağı için az miktar daha su dökün.

Konserve kavanozunun havasını aldıktan sonra kapaklarını sıkıca kapatın. Kavanozları ters çevirip, geniş bir tencere içerisine yerleştirin. Kavanozların hizalarına gelecek şekilde su ekleyin. Tencerenin kapağını kapatıp, kaynamaya bırakın. Konserveler kaynamaya başladıktan sonra 1 saat daha kaynatın.

Taze Barbunyayı Saklamanın Pratik Yöntemi : Barbunya Konservesi

1 saat sonunda tencereyi ocaktan alıp, suyun çoğunu dökün. Eldiven ya da kuru bir bez ile kavanozları tencereden alıp, kapaklarını tekrar kontrol edin. Hazırladığınız kışlık barbunya konservelerini ters çevirip, temiz bir bez üzerine koyun. 1 gece bu şekilde bekletin. Daha sonra güneş almayan, serin bir yere koyup, muhafaza edebilirsiniz.

Barbunya Konservesi Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Taze barbunya konservesini yapmanın püf noktalarından biri, barbunyayı ve haşlanmış suyunu kavanozlara koyduğunuzda, kavanozun içerisinde kalan havayı çıkarmak çok önemlidir. Eğer havayı çıkarmazsanız konserve zamanla patlama yapabilir. Bunun için bir meyve bıçağını kavanozun içerisine yerleştirin. Bıçağı barbunyalara doğru hafifçe itip, içeride bulunan havanın dışarı çıkmasını sağlayın.

Kışlık barbunya konservesini tencereden aldıktan sonra kuru temiz bir bez üzerine ters çevirip, 1 gece bu şekilde bekletin. Konserveleri kuru bezin üzerine koymamızın sebebi sızıntı olup olmadığını görmek içindir. Sızıntı var ise konserve barbunyalar tutmamıştır. Konserveleri yaparken mutlaka temiz ve kapakları sağlam olan kavanozları kullanın.

Barbunya Konservesi Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 75 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 15 dakikası hazırlık, 60 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 2 küçük boy kavanoz barbunya konservesi içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Barbunya Konservesi İle Alakalı Bunlar da Soruldu;