Naneli Yoğurt Çorbası

Naneli Yoğurt Çorbası Tarifi (8 Kişilik)

Naneli Yoğurt Çorbası İçin Malzemeler :

  • 2 su bardağı yoğurt
  • 2 yemek kaşığı kuru nane
  • 1/3 su bardağı pirinç
  • 2 yemek kaşığı un
  • 1 yumurta sarısı
  • 4 su bardağı su
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 2 yemek kaşığı tereyağı

Naneli Yoğurt Çorbası Nasıl Yapılır?

Naneli Yoğurt Çorbası Yapılışı :

Derin bir tencereye 1/3 su bardağı pirinç koyun. Üzerine 3 su bardağı su ekleyin. Pirinçler yumuşayana kadar orta ateşte 15-20 dk kadar haşlayın.

Diğer taraftan başka bir kaba 2 su bardağı yoğurt, 1 adet yumurta sarısı, 2 yemek kaşığı un ve 1 su bardağı su koyup, iyice çırpın.

Hazırladığınız yoğurtlu karışımı, diğer kapta haşladığınız pirinçlerin üzerine azar azar döküp, karıştırın.

Çorbanızın kesilmemesi için, hazırladığınzı yumurtalı yoğurtlu karışımı, tencereye dökerken aynı zamanda çorbanızı hızlıca karıştırmalısınız. Yoğurt çorbası kaynamaya başladığı zaman damak zevkinize göre tuzunu ekleyin. Karıştırıp, ocaktan alın.

Yoğurt çorbasının yine kesilmesini önlemek için tuzu hep en son katın.

Yoğurt çorbasının, naneli sosu için, küçük bir tavaya 2 yemek kaşığı tereyağ koyup, eritin. Üzerine nane koyup, biraz kızdırın. Hazırladığınız tereyağlı kuru naneyi yoğurt çorbasının üzerine döküp, güzelce karıştırın.

Naneli yoğurt çorbasını ocaktan alıp, sıcak olarak servis edebilirsiniz.

Naneli yoğurt çorbası, yemek öncesi mideyi rahatlatmak ve hazmı kolaylaştırmak için güzel bir başlangıçtır. Yoğurt çorbası olarak bilinen bu güzel çorba aynı zamanda yayla çorbası olarak da bilinir. Yapılış ve malzemeleri yayla çorbası ile aynıdır.

Yoğurt Çorbası (Yayla Çorbası) Başka Nasıl Yapılır?

Yoğurt çorbası hemen hemen tüm yörelerde çokca yapılan bir çorbadır. Her yöre kendi kültürü ve damak zevkine göre yoğurt çorbasının içinde malzemeleri şekillendirmektedir.

Naneli Yoğurt Çorbası

İç Anadolu bölgesinde ağırlıklı olarak pirinç yerine buğday tercih edilir. Yine buğdaylı yoğurt çorbası yapılacağı gibi pirinç yerine göre nohut kullanarak nohutlu yoğurt çorbası da bir çok yörede sıkça yapılır.

Ege bölgesinde yoğurt çorbası üzerine mutlaka zeytinyağı gezdirilir. Zeytinyağlı yoğurt çorbası, ağırlıklı olarak sıcak iklimlerde yapılan soğuk çorba tariflerindendir.

Ege de zeytinyağı ile yapılan bir güzel çorba, Karadeniz bölgesinde de bol terayağı ile yapılır.

Afiyet olsun

Yanına Başka Ne Gider?

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı


Naneli Yoğurt Çorbası İle Alakalı Bunlar da Soruldu;