Kiren Reçeli

Kiren Reçeli (Kızılcık Reçeli) Tarifi (2 Kişilik)

Kiren Reçeli İçin Malzemeler :

  • 250 gr kiren (kızılcık)
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı su

Kiren Reçeli Nasıl Yapılır?

Kiren Reçeli Yapılışı :

Kiren reçeli yapımında; orta boy derin bir tencere içine 1 su bardağı su ve 1 su bardağı toz şeker koyun. Sürekli karıştırarak, şekerin erimesini sağlayın. Ardından şerbeti kaynamaya bırakın.

Daha sonra kaynayan şerbetin içine 250 gr yıkanmış kiren (kızılcık) koyun. Orta ateş üzerinde kaynamaya bırakın. Reçelin üzerine biriken köpükleri azar azar kevgir yardımı ile alın.

Reçelin suyu kıvam almaya başlayınca ocak üzerinden alın. Reçelin kıvamını anlamak için küçük bir tabak içine 1 tatlı kaşığı reçelin suyundan koyup, buzdolabında 1 dakika kadar bekletin. Süre sonunda dolaptan çıkartın. Parmağınız ile üzerinden bir yol çizip, kıvamını kontrol edebilirsiniz. Yol hemen birleşmiyorsa olmuş demektir.

Bu Reçel Hafif Mayhoş Lezzetiyle Çok Hoşunuza Gidecek : Kızılcık Reçeli

Hazırladığınız kiren reçelini hemen tüketmeyecekseniz sıcakken küçük bir kavanoza koyun. Kapağını sıkıca kapatıp, hemen ardından ters çevirip, bu şekilde 1 gün bekletin. Daha sonra serin ve güneş almayan bir yerde saklayabilirsiniz.

Kiren Nedir? Nasıl Bir Meyvedir?

Kiren, kızılcık meyvesinin halk arasındaki adıdır. Kızılcık, kızılcıkgiller familyasından bir ağaç türüdür. Türkiyede Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere, İç Anadolu, Marmara ve Ege Bölgelerinde yabani olarak yetişir.

Kiren meyvesi, parlak kırmızı renkte, ekşi bir tada sahiptir. Meyveler, genellikle Ağustos sonu Eylül başı gibi toplanır ve pazarlarda yerini alır.

Kiren, C vitamini, potasyum, magnezyum, demir ve bakır gibi mineraller açısından zengin bir meyvedir. Ayrıca, antioksidanlar bakımından da zengindir.

Kiren (Kızılcık) Reçeli Nasıl Bir Tariftir?

Kiren reçeli; şekerde bekletmeye gerek duymadan, kolayca yapacağınız, buruk tadı ile hoş bir tada sahip bir reçel tariftir.

Kiren Reçeli Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 20 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 5 dakikası hazırlık, 15 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 2 kişilik kiren reçeli içindir.

 Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Kiren Reçeli İle Alakalı Bunlar da Soruldu;