Tarif Arama

Kızılcık Reçeli

Kızılcık Reçeli (Kiren Reçeli) Tarifi (2 Kişilik)

Kızılcık Reçeli İçin Malzemeler :

  • 250 gr kızılcık
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı su

Kızılcık Reçeli Nasıl Yapılır?

Kızılcık Reçeli Yapılışı :

Kızılcık reçeli yapımında; orta boy derin bir tencere içine 1 su bardağı su ve 1 su bardağı toz şeker koyun. Sürekli karıştırarak, şekerin erimesini sağlayın. Ardından şerbeti kaynamaya bırakın.

Daha sonra kaynayan şerbetin içine 250 gr yıkanmış kızılcıkları koyun. Orta ateş üzerinde kaynamaya bırakın. Reçelin üzerine biriken köpükleri azar azar kevgir yardımı ile alın.

Reçelin suyu kıvam almaya başlayınca ocak üzerinden alın. Reçelin kıvamını anlamak için küçük bir tabak içine 1 tatlı kaşığı reçelin suyundan koyup, buzdolabında 1 dakika kadar bekletin. Süre sonunda dolaptan çıkartın. Parmağınız ile üzerinden bir yol çizip, kıvamını kontrol edebilirsiniz. Yol hemen birleşmiyorsa olmuş demektir.

Hafif Mayhoş Lezzetiyle Çok Hoşunuza Gidecek : Kızılcık Reçeli

Hazırladığınız kiren reçelini hemen tüketmeyecekseniz sıcakken küçük bir kavanoza koyun. Kapağını sıkıca kapatıp, hemen ardından ters çevirip, bu şekilde 1 gün bekletin. Daha sonra serin ve güneş almayan bir yerde saklayabilirsiniz.

Kızılcık (Kiren) Reçeli Nasıl Bir Tariftir?

Kızılcık reçeli; şekerde bekletmeye gerek duymadan, kolayca yapacağınız, buruk tadı ile hoş bir tada sahip bir reçel tariftir.

Kızılcık Reçeli Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 20 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 5 dakikası hazırlık, 15 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 2 kişilik kızılcık reçeli içindir.

 Afiyet olsun.

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı