Cevizli İncir Pestili

Şekersiz Nişaştasız Cevizli İncir Pestili Tarifi (5 Tepsi)

Cevizli İncir Pestili İçin Malzemeler :

  • 2 kilo taze incir
  • 1 çay bardağı su
  • 1/2 su bardağı ceviz içi

Cevizli İncir Pestili Nasıl Yapılır?

Cevizli İncir Pestili Yapılışı :

Cevizli incir pestili yapımında; ilk olarak 2 kilo taze inciri iyice yıkayıp, suyunu süzün. Ardından incirleri ortadan ikiye bölün ve derin bir tencere içerisine alın. Diğer tarafta yarım su bardağı ceviz içini bir bıçak yardımı ile ince ince doğrayın.

Daha sonra tencereyi ocak üzerine koyun. Tenceredeki incirlerin üzerine 1 çay bardağı su ekleyin. Ardından incirleri kaynamaya bırakın. Eğer incirleriniz tatlı değil ise şeker ya da pekmez ekleyip, tatlandırabilirsiniz. İncirler kaynadıktan sonra bir kepçe yardımı ile karıştırın. Tencerenin kapağını kapatıp, orta kısık ateş üzerinde incirler yumuşayana kadar ara ara karıştırarak, pişirin.

İncirler yumuşadıktan sonra pürüzsüz bir kıvam alana kadar blenderdan iyice geçirip, püre haline getirin. Püre haline getirdiğiniz inciri tekrardan ocak üzerine alın. 10 dakika kadar daha kısık ateş üzerinde pişmesini sağlayın. Ardından incir pestilini ocak üzerinden alıp, içine ince ince doğradığınız cevizleri ekleyin. Cevizleri pestil ile birlikte güzelce karıştırın.

Daha sonra 5 adet ayrı tepsi içine yağlı kağıt serin. Tepsileri kare ya da dikdörtgen olarak tercih ederseniz, pestili daha kolay çıkartırsınız. Yağlı kağıtların üzerine hazırladığınız cevizli incir pestili harcını bir kepçe yardımı ile kontrollü şekilde azar azar dökün. Pestili spatula yardımı ile tepsi içine eşit ve ince olacak bir şekilde yayın. Eğer tepsiye yaydığınız pestil kalın olursa kuruma süresi uzar ve aynı zamanda kuruması zorlaşır. Fakat pestili çok ince yayarsanız da kuruduktan sonra çıkartırken yırtılmalar yaşanabileceği için zorlanırsınız.

Bu Pestili Her Sene Tepsi Tepsi Yapmak İsteyeceksiniz : Cevizli İncir Pestili

Tepsi içine yaydığınız cevizli incir pestillerini güneş gören bir yerde kurumaya bırakın. Eğer güneş gören bir yeriniz yoksa gölge bir yerde de kurutabilirsiniz. Bulunduğunuz ortamın sıcaklığı, nemi ve güneş görüp görmemesi ve tepsiye yaydığınız pestilin kalınlığına göre 2 gün ile 5 gün arasında pestiller tam olarak kurumuş olacaktır. Cevizli pestilin kuruyup kurumadığını anlamak için ara ara eliniz ile üzerine dokunup, yapışkan olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer pestilin üzerinde hafif de olsa yapışkanlık varsa, kurutmaya devam etmelisiniz.

Cevizli incir pestilleri iyice kuruduktan sonra yağlı kağıdı ile birlikte tezgah üzerine koyun. Ardından pestilleri yağlı kağıttan dikkatli bir şekilde ayırın. Kağıttan ayırdığınız pestilleri de eşit bir şekilde şeritler halinde kesin. Kestiğiniz şeritleri ister rulo isterseniz muska şeklinde güzelce sarın.

Hazırladığınız şekersiz nişastasız cevizli incir pestilini hava almayan kapalı kap ya da kavanozlar içerisine koyup, güneş görmeyen, serin ve nemsiz bir ortamda saklayabilirsiniz. İsteğe göre buzluk ya da derin dondurucuda da muhafaza edebilirsiniz.

Cevizli İncir Pestili Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 65 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 20 dakikası hazırlık, 45 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 5 tepsi cevizli incir pestili içindir.

 Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Cevizli İncir Pestili İle Alakalı Bunlar da Soruldu;