Erik Marmelatı

Ev Yapımı Erik Marmelatı Tarifi (3 Küçük Boy Kavanoz)

Erik Marmelatı İçin Malzemeler :

  • 2 kilo kırmızı erik
  • 2 su bardağı toz şeker
  • 1 çay bardağı su
  • 1/2 limon suyu

Erik Marmelatı Nasıl Yapılır?

Erik Marmelatı Yapılışı :

Erik marmelatı yapımı için; ilk olarak 2 kilo kırmızı eriği iyice yıkayıp, suyunu süzün. Eriklerin büyüklüklerine göre 3-4 parçaya bölüp, çekirdek kısımlarını çıkartın.

Daha sonra çekirdeklerini çıkarttığınız erikleri derin bir tencere içine koyun. Eriklerin üzerine 1 çay bardağı kadar su dökün. Ardından tencereyi ocak üzerine alıp, kapağını kapatın. Erikleri orta kısık ateş üzerinde kaynamaya bırakın. Bu esnada erikler çok hafif yumuşayıp, suyunu yavaş yavaş bırakacaktır. Erikleri güzelce karıştırıp, ocağın altını kısın. Erikler iyice yumuşayıp, suyunu bıraktıktan sonra ocak üzerinden alın.

Diğer tarafta derin bir kap üzerine biraz iri delikli bir süzgeç yerleştirin. Erikleri suyu ile birlikte süzgeç içine dökün. Herhangi büyük bir servis kaşığın arka tarafı ile eriklerin üzerine bastırarak, süzgeçten geçirin. Eriklerin posası kalıncaya kadar bu işleme devam edin. Süzgeçten geçirme işlemini, erikler biraz soğuduktan sonra eliniz ile ezerek de yapabilirsiniz. Daha sonra süzgeçten geçirdiğiniz erik püresini tencere içine koyun. Üzerine 2 su bardağı toz şeker ekleyin. Eriklerinizin tatlılık oranlarına göre şeker miktarını azaltıp, çoğaltabilirsiniz. Tencereyi ocak üzerine alıp, şeker eriyene kadar sürekli karıştırın. Şeker tamamen eridikten sonra karışım içine yarım limon suyu sıkıp, son bir kez daha karıştırın. Ardından kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra ocağın altını kısın. Kaynama esnasında marmelatın üzerinde oluşan köpükleri mutlaka ara ara alın. Erik marmelatı kaynadıkça koyulaşacak ve biraz azalacaktır.

Erik marmelatı istenilen kıvama geldikten sonra ocağın altını kapatın. Marmelatın kıvamını damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Eğer erik marmelatın kıvamı koyu olsun istiyorsanız biraz daha fazla kaynatmalısınız. Ama unutmayın ki marmelat soğudukça kıvamı daha da koyulaşacaktır. Bu yüzden kıvamını anlamak için bir tabak içine biraz erik marmelatı koyup, buzdolabında çok az soğuması için bekletin. Ardından tabağı yan çevirin. Marmelat tabakta biraz koyu kalıyorsa olmuş demektir. Erik marmelatı piştikten sonra henüz sıcakken kavanozlara koyup, kapaklarını sıkıca kapatın. Güneş almayan serin bir yerde saklayabilirsiniz.

Kıvamı Garantili, Ölçüsü Tam, Yapması En Kolay Marmelat : Erik Marmelatı

Hazırladığınız erik marmelatını kahvaltılarda, kurabiyelerde, pasta süslemelerinde, dondurma ve yoğurt üzerlerinde, sandviçlerde, sıcak ya da soğuk içeceklerde kullanabilirsiniz.

Erik Marmelatı Nasıl Saklanır? Bozulmadan Ne Kadar Dayanır?

Erik marmelatını buzdolabında yada kavanozlayıp serin ve kuru bir yerde saklayabilirsiniz. Eğer erik marmelatını buzdolabında saklamak isterseniz 1-2 ay kadar tadında hiçbir değişiklik olmadan saklayabilmeniz mümkündür. Bu sürenin sonunda bozulmalar başlayabilir. Ağzını sıkıca kapattığınız kavanozlarda ise bozulmadan 1 yıla kadar saklayabilirsiniz. Kavanozları serin ve kuru bir yerde tutmaya ve güneş görmemesine dikkat etmelisiniz.

Erik Marmelatı Hangi Eriklerden Yapılır?

Erik marmelatı, genellikle kırmızı erik çeşitleri ile yapılır. Ülkemizde yaygın olarak bulunan mürdüm, angeleno, santa maria, black amber, formosa ve papaz eriği marmelat yapımında tercih edeceğiniz eriklerin başında gelir. Seçeceğiniz erik ne kadar etli ve aromatik ise marmelatı da o kadar lezzetli ve güzel olur. Marmelat yapımında, mora bakan koyu kırmızı renkli erik çeşitleri hem marmelatın rengi hem de kıvamı bakımından her zaman daha iyi sonuç verir.

Erik Marmelatı Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 90 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 25 dakikası hazırlık, 65 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 3 küçük boy kavanoz erik marmelatı içindir.

 Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Erik Marmelatı İle Alakalı Bunlar da Soruldu;