Tarif Arama

Kayısı Reçeli

Kayısı Reçeli Tarifi (Orta Boy Bir Kavanoz İçin)

Kayısı Reçeli İçin Malzemeler :

  • 500 gr küçük boy kayısı
  • 500 gr toz şeker
  • 1/2 çay kaşığı limon tuzu

Kayısı Reçeli Nasıl Yapılır?

Kayısı Reçeli Yapılışı :

500 gr küçük boy hafifçe sert olan kayısıyı yıkayın. Bıçak yardımı ile ortadan ikiye kesip, çekirdeklerinden ayırın. Kayısının çekirdeklerini kırıp, içlerini çıkartın. Çekirdeklerin içinden çıkan bademler kayısı reçeli yapımında kullanılacak.

Daha sonra kayısıları orta boy yayvan bir tencere içine koyun. Üzerine yarım kilo toz şekeri yayın. Tencereyi hafif sallayarak, şekerin aşağıya ulaşmasını sağlayın. Çekirdeğin içinden çıkan bademleri tencere içine koyun. Tencerenin kapağını kapatıp, bir gece ya da sabahtan akşama kadar bekletin.

Sabah tencerenin kapağını açıp, ocak üzerine alın. Orta ateş üzerinde şeker tamamen eriyip, suyu kaynamaya başlayınca ısıyı biraz yükseltin. Yaklaşık 30 dakika kadar kaynatın. Ocaktan almadan 10 dk önce yarım çay kaşığı limon tuzu ekleyin. Hafifçe karıştırın. İstediğiniz kıvama geldiğinde ocaktan alın.

Reçelin kıvamını anlamak için bir kaşık kadarını bir tabağa koyup, buzdolabına koyun. 2 dk kadar bekletin. Çıkarıp, parmağınızla ortasından çizik yapın. Eğer reçel yavaş yavaş birleşiyorsa olmuş demektir. Eğer çok sulu ise biraz daha kaynatmaya devam edin.

Reçelin kıvamı istenilen koyuluğa geldi ise (ne çok sulu ne de çok koyu olmalı) ocaktan alın. Unutmayın ki reçel soğudukça koyulaşacaktır.

Kayısı Reçeli

Hazırladığınız kayısı reçelini sıcakken cam şişe içlerine koyun. Şişelerin kapaklarını sıkıca kapatıp, ters çevirin. Soğuyana kadar bekletin. Kayısı reçelini uzun bir süre bu şekilde saklayabilirsiniz. Eğer hemen tüketecekseniz bu işlemi yapmanıza gerek yok.

 Afiyet olsun
Eline Sağlık Denemenin En Kolay Yolu :En lezzetli Kayısı Reçeli nasıl yapılır? Kolayca yapacağınız Kayısı Reçeli tarifinin hazırlanışını adım adım RESİMLİ olarak anlattık. Eminiz ki Kayısı Reçeli tarifimizi yaptığınız da, siz de çok beğeneceksiniz.
Kayısı Reçeli:

:2017-07-14