Cevizli Rendelenmiş Ayva Reçeli

Ev Yapımı Cevizli Ayva Reçeli Tarifi (1 Orta Boy Kavanoz)

Cevizli Rendelenmiş Ayva Reçeli İçin Malzemeler :

  • 1/2 kilo ayva
  • 1/2 kilo toz şeker
  • 2 su bardağı su
  • 1 su bardağı orta dövülmüş ceviz
  • 3 damla limon suyu

Cevizli Rendelenmiş Ayva Reçeli Nasıl Yapılır?

Cevizli Rendelenmiş Ayva Reçeli Yapılışı :

Cevizli ayva reçeli yapımı için, yarım kilo ayvanın kabuğunu soyup, rendeleyin. Daha sonra orta boy derin bir tencere içine rendelenmiş ayvayı ve rendeledikten sonra kalan parçasını koyun. Bu parçanın içinde ayvanın çekirdekleri olduğundan dolayı reçele renk vermesi için gereklidir. Ardından üzerine 2 su bardağı su ekleyip, ayvalar yumuşayana kadar pişirin.

Daha sonra yumuşayan ayvaların üzerine 2 - 2 buçuk su bardağı toz şeker ekleyin. Şeker miktarını damak tadınıza göre arttırıp azaltabilirsiniz. Genel olarak ayva reçeli yaparken, ayva miktarı kadar şeker kullanılır. Orta ateş üzerinde koyu bir kıvam alana kadar kaynatın. Yaklaşık 40-45 dakika kadar kaynatın.

Reçelin kıvamını anlamak için bir kaşık kadarını bir tabağa koyup, buzdolabına koyun. 2-3 dk bekletin. Çıkardığınızda koyu bir kıvama ulaşmış ise reçel olmuş demektir. Eğer çok sulu ise biraz daha kaynatmaya devam edin.

Reçelin kıvamı istenilen koyuluğa geldi ise (ne çok sulu ne de çok koyu olmalı) ocaktan alın. Üzerine 1 su bardağı dövülmüş ceviz ekleyin. Damak zevkinize göre ceviz miktarını arttırıp, azaltabilirsiniz. Cevizli ayva reçelini güzelce karıştırın.

Ayva Reçelini Seviyorsanız Bu Tarif Favoriniz OLur : Cevizli Ayva Reçeli

Hazırladığınız cevizli rendelenmiş ayva reçelini soğumaya bırakın. Daha sonra servis edebilirsiniz.

Ayva Reçelinin Şeker Oranı Ne Olmalıdır?

Ayva ve şeker ölçüsü genelde bire birdir. 1 kilo ayvaya 1 kilo şeker eklenir. Daha tatlı bir reçel seviyorsanız 1 kilo ayvaya 1 buçuk kilo şeker de ekleyebilirsiniz.

Ayva Reçeli Hangi Ayvadan Yapılmalıdır?

Bir çok ayva türü olmasına rağmen reçel yapmak için en uygun olanları sulu ve mayhoş ayvalardır. Ekmek ayvası olarak bilinen ayva türleri reçel yapımına en uygun ayva türüdür.

Cevizli Ayva Reçeli Nasıl Bir Reçeldir?

Cevizli ayva reçeli, ayva reçelinin ceviz taneleriyle daha da bir lezzetlendirilmiş halidir. Tatlı, mayhoş ve cevizden gelen gevrek bir lezzeti vardır.

Cevizli Rendelenmiş Ayva Reçeli Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 50 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 5 dakikası hazırlık, 45 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 1 orta boy kavanoz cevizli rendelenmiş ayva reçeli içindir.

 Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Cevizli Rendelenmiş Ayva Reçeli İle Alakalı Bunlar da Soruldu;