Şeftali Marmelatı

Ev Yapımı Şeftali Marmelatı Tarifi (3 Küçük Boy Kavanoz)

Şeftali Marmelatı İçin Malzemeler :

  • 2 kilo şeftali
  • 3 su bardağı toz şeker
  • 1/2 limon suyu

Şeftali Marmelatı Nasıl Yapılır?

Şeftali Marmelatı Yapılışı :

Şeftali marmelatı yapımı için; öncelikle 2 kilo şeftaliyi iyice yıkayıp, kabuklarını soyun. Ardından şeftalileri ortadan ikiye kesip, çekirdek kısımlarını çıkarın. Daha sonra şeftalileri iri küpler şeklinde doğrayın. Şeftali seçerken olgun ve yumuşak olmasına özen gösterin.

Daha sonra doğradığınız şeftalileri derin bir tencere içine koyun. Şeftalilerin üzerine 3 su bardağı toz şeker serpiştirin. Şeker miktarını şeftalilerin tatlılık oranına göre ayarlayabilirsiniz. Eğer olgun şeftaliler kullanırsanız daha az şeker kullanmış olursunuz.

Daha sonra tencereyi ocak üzerine alıp, hiç su eklemeden kapağını kapatın. Orta kısık ateş üzerinde şeker eriyene kadar ara sıra karıştırarak pişirin. Bu esnada şeker yavaş yavaş eriyecek ve şeftaliler suyunu salmaya başlayacaktır. Şeker tamamen eriyip, şeftaliler suyunu saldıktan sonra tencerenin kapağını artık kapatmayın. Şeftalileri ara sıra karıştırarak, 1 saat kadar pişmeye bırakın. Pişme esnasında marmelatın üzerinde oluşan köpükleri mutlaka ara ara alıp, atın.

1 saat sürenin sonunda şeftaliler iyice yumuşamış ve biraz kıvam almış olacaktır. Daha sonra şeftalilerin pürüzsüz bir kıvam alması için blenderdan iyice geçirin. Blenderdan geçirdikten sonra marmelatın üzerine yarım limon suyu sıkın. Bu esnada marmelatın tadını kontrol edip, şeker miktarı az gelmişse biraz daha şeker ekleyebilirsiniz. Limon suyunu ekledikten sonra şeftali marmelatını orta kısık ateş üzerinde yaklaşık 30 dakika ara sıra karıştırarak, pişirmeye devam edin. Koyu olsun istiyorsanız biraz daha fazla kaynatmalısınız. Ama unutmayın ki marmelat soğudukça daha da koyulaşacaktır. Bu yüzden kıvamını anlamak için bir tabak içine biraz şeftali marmelatı koyup, buzdolabında bir süre soğuması için bekletin. Ardından tabağı yan çevirin. Marmelatınız tabakta koyu kalıyorsa olmuş demektir. Şeftali marmelatı piştikten sonra henüz sıcakken kavanozlara koyup, kapağını sıkıca kapatın. Güneş almayan serin bir yerde saklayabilirsiniz.

Hangi Meyveden Yaparsanız Yapın, Hep Böyle Yapın : Şeftali Marmelatı

Hazırladığınız şeftali marmelatını kahvaltılarda ekmek üzerlerinde, kurabiyelerde, keklerde, pastalarda, dondurmalarda, yoğurt ve süt ürünlerinde kullanabilirsiniz.

Şeftali Marmelatı Nasıl Saklanır? Bozulmadan Ne Kadar Dayanır?

Şeftali marmelatını buzdolabında yada kavanozlayıp serin ve kuru bir yerde saklayabilirsiniz. Eğer şeftali marmelatını buzdolabında saklamak isterseniz 1-2 ay kadar tadında hiçbir değişiklik olmadan saklayabilirsiniz. Fakat bu sürenin sonunda bozulmalar başlayabilir. Eğer şeftali marmelatını çok uzun süre saklamak istiyorsanız sıcakken kavanozlara koyup, kapaklarını sıkıca kapatın. Ardından hemen kavanozları ters çevirip, bu şekilde kapakların vakumlanmasını sağlayın. Bu şekilde 1 gün boyunca beklettikten sonra marmelatınızı güneş görmeyen serin bir yerde 1 yıla kadar saklayabilirsiniz.

Şeftali Marmelatı Nerelerde Kullanılır?

Şeftali marmelatını, kahvaltılarınızda ekmek üzerlerinde, kurabiyelerin, pastaların, keklerin içinde ve üzerinde kullanabilirsiniz. Ayrıca dondurmalarda, sandviçlerde, yoğurt ve süt ürünlerinde, sıcak ya da soğuk içeceklerde kullanabilirsiniz.

Şeftali Marmelatı Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 105 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 15 dakikası hazırlık, 90 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 3 küçük boy kavanoz şeftali marmelatı içindir.

 Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Şeftali Marmelatı İle Alakalı Bunlar da Soruldu;