Kızılcık Marmelatı

Kızılcık Marmelatı (Kiren Marmelatı) Nasıl Yapılır? (2 Küçük Boy Kavanoz)

Kızılcık Marmelatı İçin Malzemeler :

  • 1 kilo kızılcık
  • 3 su bardağı toz şeker
  • 2 su bardağı su
  • 1/2 limon suyu

Kızılcık Marmelatı Nasıl Yapılır?

Kızılcık Marmelatı Yapılışı :

Kızılcık marmelatı yapımı için; öncelikle 1 kilo kızılcığı bol su içinde iyice yıkayıp, suyunu süzün. Ardından kızılcıkları derin bir tencere içine koyun. Kızılcıkların üzerine 2 su bardağı su dökün.

Daha sonra tencereyi ocak üzerine alın. Kızılcıkları orta ateş üzerinde ara ara karıştırarak, kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra kısık ateş üzerinde kızılcıklar çatlayıp, iyice yumuşayana kadar pişirin. Pişme esnasında kızılcıkların dibi tutabilir. Bu yüzden ara ara mutlaka karıştırın.

Diğer tarafta orta boy derin bir kap üzerine delikleri çok ince olmayan bir süzgeç yerleştirin. İyice yumuşayan kızılcıkları suyu ile birlikte süzgeç içine koyun. Kızılcıkları çekirdekleri kalana kadar iyice süzgeçten geçirin. Süzgeçten geçirme işlemini, kızılcıklar biraz soğuduktan sonra eliniz ile ezerek de yapabilirsiniz.

Daha sonra süzgeçten geçirdiğiniz kızılcık püresini tencere içine koyup, ocak üzerine alın. Ardından kaynamaya bırakın. Kaynayan kızılcık püresinin üzerine 3 su bardağı toz şeker ekleyin. Şeker eriyene kadar sürekli karıştırmaya devam edin. Şeker miktarını damak tadınıza göre azaltıp, çoğaltabilirsiniz. Ardından kızılcık marmelatını orta ateş üzerinde 15 dakika kaynamaya bırakın. Kaynama esnasında marmelatın üzerinde oluşan köpükleri mutlaka ara ara alın. Son olarak marmelatın içine yarım limon suyu sıkıp, güzelce karıştırın. Kızılcık marmelatını yaklaşık 5 dakika ara ara karıştırarak, kaynatmaya devam edin.

Kızılcık marmelatı kaynadıkça koyulaşacaktır. Bu yüzden çok fazla kaynatmamaya özen gösterin. Koyu olsun istiyorsanız biraz daha fazla kaynatabilirsiniz. Ama unutmayın ki kızılcık marmelatı soğudukça daha da koyulaşacaktır. Bu yüzden kıvamını anlamak için küçük bir tabak içine biraz kızılcık marmelatı koyup, buzdolabında kısa bir süre soğuması için bekletin. Ardından tabağı yan çevirin. Marmelatınız tabakta biraz koyu kalıyorsa olmuş demektir. Kızılcık marmelatı piştikten sonra sıcak sıcak kavanozlara koyun. Kavanozların kapağını 2 geri 1 ileri olacak şekilde sıkıca kapatın. Ardından hızlıca kavanozları ters çevirip, kapaklarının vakumlanmasını sağlayın. Bu şekilde oda sıcaklığında 1 gün boyunca soğumaya bırakın.

Bittikçe Tekrar Tekrar Yapmak İsteyeceğiniz Harika Bir Lezzet : Kızılcık Marmelatı

Hazırladığınız kızılcık marmelatının kapakları içeriye doğru bombeleştiyse marmelatınız vakumlanmış demektir. Kapaklarda atma ve kavanozlarda akma yoksa marmelatı güneş almayan serin bir yerde 1 yıl kadar muhafaza edebilirsiniz. Fakat marmelatınızı açtıktan sonra mutlaka buzdolabında saklamalısınız.

Kızılcık Marmelatı Nerelerde Kullanılır?

Kızılcık marmelatını, kahvaltıda kızarmış ekmekle, peynir ve kaymakla birlikte tüketebilirsiniz. Ayrıca kızılcık marmelatını kurabiyelerde, keklerde, pastalarda, sütlü tatlılarda ve dondurmalarda kullanabilirsiniz.

Kızılcık Marmelatı Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 40 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 15 dakikası hazırlık, 25 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 2 küçük boy kavanoz kızılcık marmelatı içindir.

 Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Kızılcık Marmelatı İle Alakalı Bunlar da Soruldu;