Tarif Arama

Ev Yapımı Vişne Reçeli

Ev Yapımı Vişne Reçeli Tarifi (2 Büyük Boy Kavanoz İçin)

Ev Yapımı Vişne Reçeli İçin Malzemeler :

  • 1 kilo vişne
  • 1 kilo toz şeker
  • 1/2 çay kaşığı tereyağı
  • 2 damla limon suyu

Ev Yapımı Vişne Reçeli Nasıl Yapılır?

Ev Yapımı Vişne Reçeli Yapılışı :

1 kilo vişneyi yıkayıp, saplarını ayıklayın. Daha sonra sap kısmına yakın bir yerden bastırarak, çekirdeklerini çıkarın.

Daha sonra derin bir tencere içine ayıklanmış vişneleri suyu ile beraber koyun. Üzerine 1 kilo toz şekeri döküp, tencerenin kapağını kapatın. 6 saat kadar bekletin. Bu süreçte toz şeker vişnenin bırakmış olduğu su ile yavaş yavaş erimeye başlayacaktır.

Ardından tencereyi ocak üzerine koyun. Üzerine 1/2 çay kaşığı tereyağı ekleyip, kevgir ile karıştırarak, orta ateş üzerinde kaynamaya bırakın. Kaynayan vişne reçelinin içine 2 damla limon suyu ekleyip, karıştırın (Tereyağı eklememizin sebebi reçelin çok fazla köpürmesini engellemek ve parlak olmasını sağlamaktır). Daha sonra kısık ateş üzerinde yaklaşık 40-45 dakika kadar pişirin.

Vişne reçelinin kıvamını anlamak için 1-2 kaşık kadarını bir tabağa koyup, buzdolabına koyun. 1-2 dk bekletin. Çıkarıp, parmağınızla ortasından çizik yapın. Eğer reçel yavaş yavaş birleşiyorsa olmuş demektir. Eğer çok sulu ise biraz daha kaynatmaya devam edin.

Ev Yapımı Vişne Reçeli

Reçelin kıvamı istenilen koyuluğa geldi ise (ne çok sulu ne de çok koyu olmalı) ocaktan alın. Unutmayın ki reçel soğudukça koyulaşacaktır.

Hazırladığınız ev yapımı vişne reçelini cam şişe içinde güneş almayan serin bir yerde saklayabilirsiniz.

 Afiyet olsun
Eline Sağlık Denemenin En Kolay Yolu :

Bugün ne pişirsem, akşama ne yapsam derdinden tamamen kurtaran günlük, haftalık hatta aylık menülerimizi gördünüz mü? Eğer henüz göz atmadıysanız şimdi hemen inceleyebilirsiniz. Günün Menüsü / Bugün Ne Pişirsem?
En lezzetli Ev Yapımı Vişne Reçeli nasıl yapılır? Kolayca yapacağınız Ev Yapımı Vişne Reçeli tarifinin hazırlanışını adım adım RESİMLİ olarak anlattık. Eminiz ki Ev Yapımı Vişne Reçeli tarifimizi yaptığınız da, siz de çok beğeneceksiniz.
Ev Yapımı Vişne Reçeli:

:2015-08-03