Kaynar Suyla Acı Biber Turşusu

Kaynar Su İle Çıtır Çıtır Acı Biber Turşusu Tarifi (2 Orta Boy Kavanoz)

Kaynar Suyla Acı Biber Turşusu İçin Malzemeler :

  • 250 gr jalapeno biberi
  • 250 gr balık biberi
  • 16 adet sarımsak
  • 2 tatlı kaşığı dolusu kaya tuzu
  • 2 çay kaşığı limon tuzu
  • 2 çay kaşığı toz şeker
  • 1 çay bardağı üzüm sirkesi
  • Kaynar su

Kaynar Suyla Acı Biber Turşusu Nasıl Yapılır?

Kaynar Suyla Acı Biber Turşusu Yapılışı :

Kaynar suyla acı biber turşusu yapımında; öncelikle 250 gr jalapeno biberini ve 250 gr balık biberini güzelce yıkayıp, kurulayın. Ardından balık biberlerini çekirdekleri ile birlikte çok ince olmayacak şekilde halkalar halinde doğrayın. Daha sonra jalapeno biberlerini de aynı şekilde çekirdekleri ile birlikte doğrayın. Biberler çok acı olduğu için doğrama esnasında elinize mutlaka eldiven takın. Yoksa biberler ellerinizi yakabilir. Tarifte kullandığımız çay bardağı ölçüsü 110 ml dir.

Daha sonra doğradığınız biberleri geniş bir kap içine koyun. Üzerlerine ayıklanmış 16 adet sarımsak ekleyin. Sarımsak miktarını isteğe göre azaltıp, çoğaltabilirsiniz. Ardından biberleri sarımsaklar ile birlikte güzelce karıştırın. 2 adet orta boy kavanozun içine biberleri eliniz ile sıkı bir şekilde bastırarak, doldurun.

Her iki kavanoza yerleştirilen biberlerin üzerine ayrı olacak şekilde öncelikle 1 er tatlı kaşığı dolusu kaya tuzu ve 1 er çay kaşığı limon tuzu koyun. Ardından 1 er çay kaşığı toz şeker ekleyin.

Daha sonra her iki kavanoza ayrı olacak şekilde yarım çay bardağı üzüm sirkesi dökün. İsteğe göre elma sirkesi de kullanabilirsiniz. Son olarak kavanozlara biberlerin üzerine çıkana kadar kaynar su dökün. Kavanozların kapaklarını hava almayacak şekilde sıkıca kapatın. Mutlaka yeni konserve kapağı kullanın. Hemen ardından kavanozları ters çevirip, vakumlanmasını sağlayın. Turşunuzu bu şekilde iyice soğuyana kadar bekletin.

Bu Turşuyu Yapmadan Kışa Girmeyin :  Kaynar Suyla Acı Biber Turşusu

Hazırladığınız kaynar suyla acı biber turşusunu güneş almayan serin bir yerde yaklaşık 10 gün beklettikten sonra servis edebilirsiniz. Turşunuzu açtıktan sonra buzdolabında saklayabilirsiniz.

Kaynar Suyla Acı Biber Turşusu Nasıl Bir Turşudur?

Kaynar su ile hazırlayacağınız, dokusu, çıtırlığı tam kıvamında, sapsarı rengi ile asla kararma olmayan ve asla erimeyen, aylarca saklayacağınız, yapımı oldukça pratik, yedikçe yedirten çok lezzetli bir acı biber turşusudur.

Kaynar Suyla Acı Biber Turşusu Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 15 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 15 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 2 orta boy kavanoz kaynar suyla acı biber turşusu içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Kaynar Suyla Acı Biber Turşusu İle Alakalı Bunlar da Soruldu;