İncir Pestili

Nişastasız Şekersiz Pestil Tarifi (5 Tepsi)

İncir Pestili İçin Malzemeler :

  • 2 kilo taze incir
  • 1 çay bardağı su

İncir Pestili Nasıl Yapılır?

İncir Pestili Yapılışı :

İncir pestili yapımı için; öncelikle 2 kilo taze inciri güzelce yıkayıp, suyunu süzün. Ardından taze incirleri ortadan ikiye kesip, derin bir tencere içine koyun.

Daha sonra tencereyi ocak üzerine alın. İncirlerin üzerine 1 çay bardağı su döküp, kaynamaya bırakın. Eğer incirleriniz yeterince tatlı değil ise şeker ya da pekmez kullanarak tatlandırabilirsiniz. 2 kilo taze incire 1 çay bardağı kadar şeker ya da pekmez yeterli gelecektir. Kaynadıktan sonra incirleri güzelce karıştırın. Ardından tencerenin kapağını kapatın. Orta kısık ateş üzerinde incirler iyice yumuşayana kadar ara ara karıştırarak, pişirin.

İncirler iyice yumuşadıktan sonra ocak üzerinden alın. Pürüzsüz bir kıvam alana kadar blenderdan iyice geçirip, püre haline getirin. Ardından incir püresini tekrardan ocak üzerine alın. Yaklaşık 10 dakika daha kısık ateş üzerinde pişirmeye devam edin.

Diğer tarafta 5 adet tepsi içine yağlı kağıt serin. Kare ya da dikdörtgen tepsiler tercih ederseniz, kuruduktan sonra pestili daha kolay çıkartırsınız. Tepsilere serdiğiniz yağlı kağıtların üzerine hazırladığınız sıcak incir pestil harcını bir kepçe yardımı ile kontrollü şekilde azar azar dökün. Ardından bir spatula yardımı ile her bir tarafı eşit kalınlıkta olacak şekilde yaydırın. İncir pestilini tepsiye olabildiğince ince bir şekilde yaymaya çalışın. Döktüğünüz pestil kalınlaştıkça kuruma süresi uzayacak ve kuruması zorlaşacaktır. Fakat çok ince yayarsanız kuruduktan sonra çıkartırken yırtılmalar yaşanabileceği için zorlanırsınız.

Keşke Daha Fazla Yapsaydım Dedirten Lezzet Dolu Bir Pestil : İncir Pestili

Hazırladığınız incir pestillerini güneş gören bir yerde kurumaya bırakın. Güneş gören bir yeriniz yoksa gölgede de kurutabilirsiniz. Bulunduğunuz ortamın sıcaklığı, nemi ve güneş görüp görmemesi ve tepsiye yaydığınız pestilin kalınlığına göre 2 gün ile 5 gün arasında pestiller tam olarak kurumuş olacaktır. Pestilin kuruyup kurumadığını anlamak için ara ara eliniz ile üzerine dokunup, kıvamının hala yapışkan olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Üzerinde hafif de olsa yapışkanlık varsa, kurutmaya devam etmelisiniz. İsteğe göre pestilleri fırında da kurutabilirsiniz. Bunun için fırının derecesini açmadan sadece fanını çalıştırın. Ara ara tepsilerin yerini değiştirerek, pestiller tam olarak kuruyana kadar fırın kapağını kapatmadan kurutun.

İncir pestilleri iyice kuruduktan sonra yağlı kağıt ile birlikte tezgah üzerine alın. Ardından pestilleri yağlı kağıttan yavaşça ayırın. Yağlı kağıttan ayırdığınız pestilleri eşit bir şekilde şeritler halinde kesin. Kestiğiniz şeritleri rulo ya da muska şeklinde güzelce sarın. Bu esnada pestillerin üzerine ince kıyılmış ceviz ya da fıstık serpiştirip, sarabilirsiniz.

Hazırladığınız incir pestilini güneş görmeyen, serin, kuru ve nemsiz bir ortamda saklayabilirsiniz. Hava geçirmeyen kapalı kap ya da kavanoz kullanırsanız, pestil çok daha uzun süre bozulmadan dayanır. İsteğe göre buzluk ya da derin dondurucuda da muhafaza edebilirsiniz.

Pestil Nedir? Ne İşe Yarar?

Pestil her ne kadar sağlıklı bir atıştırmalık ya da hafif bir meyve tatlısı olsa da aslında asırlardır kullanılan en iyi saklama yöntemlerinden birisidir. Pestil yapımı ile mevsiminde bol olan meyveler bozulmadan çok uzun bir süre ilk günkü lezzetinde saklanır. Aynı zamanda kilolarca meyve, bu yöntemle küçük bir kutuya sığacak şekle dönüştüğü için yer tasarrufu da sağlanmış olur.

Pestilin Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?

Kuruttuğunuz pestilleri ara ara mutlaka kontrol edin. Pestillerin üzerinde küflenme, renk değişimi ve kötü koku hissederseniz pestil bozulmuş demektir. Bu şekilde olan pestilleri sakın tüketmeyin.

Pestilin Küflenmemesi İçin Ne Yapılmalıdır?

Kuruttuğunuz pestilleri güneş görmeyen, serin ve kuru yerde saklamalısınız. Özellikle pestili nemden korumalısınız. Çünkü nem pestilin küflenmesine, kokmasına ve bozulmasına yol açabilir.

İncir Pestili Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 65 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 20 dakikası hazırlık, 45 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 5 tepsi incir pestili içindir.

 Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

İncir Pestili İle Alakalı Bunlar da Soruldu;