Ev Yapımı Süt Reçeli

Süt Reçeli Nasıl Yapılır? (Dulce De Leche)

Ev Yapımı Süt Reçeli İçin Malzemeler :

  • 1 litre süt
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 çay kaşığı karbonat

Ev Yapımı Süt Reçeli Nasıl Yapılır?

Ev Yapımı Süt Reçeli Yapılışı :

Derin bir tencere içine 1 litre süt ve 1 su bardağı toz şekeri tencereye koyup, kaynamaya bırakın. Mutlaka derin bir tencere kullanın. Çünkü karbonat eklenince süt koparacak ve kabaracaktır. Süt kaynamaya başladığında içine 1 çay kaşığı karbonat ekleyin. Çırpıcıyla karıştırın.

Süt kaynamaya devam ettikçe rengi değişmeye başlayacak. Orta hararetli ateş üzerinde ara sıra karıştırarak, 1 saat kadar pişirin. Kaynama esnasında köpürmeler olacaktır. Köpürme durduğunda kaynamaya devam eden süt reçeli biraz cıvık bir muhallebi kıvamına geldiğinde ocaktan alın.

Hazırladığınız ev yapımı süt reçelini orta boy bir kavanoz içine dökün. Süt reçeli soğudukça katılaşacaktır. Soğuduğunda kapağını kapatıp, buzdolabında saklayabilirsiniz. Daha sonra ekmeğe sürüp, servis edebilir ya da kurabiye ve kek üzerlerinde süslemelerde kullanabilirsiniz.

Süt reçelini farklı kıvamlarda da yapabilirsiniz. İster koyu bir kıvam isterseniz biraz daha sıvı bir kıvam elde edebilirsiniz. Süt reçeli kaynadıkça katılaşıp, rengi koyulaşır.

Ev Yapımı Süt Reçeli

İsteğe göre süt reçelinin içerisine az miktar fındık tozu ekleyip, fındık ezmesi yapabilirsiniz.

 Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı


Ev Yapımı Süt Reçeli İle Alakalı Bunlar da Soruldu;