Tarif Arama

Ev Yapımı Mayonez

Ev Yapımı Mayonez Tarifi (1 Küçük Kase)

Ev Yapımı Mayonez İçin Malzemeler :

  • 1 adet yumurta
  • 1 çay kaşığı elma sirkesi
  • 1 çay kaşığı limon suyu
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 1 çimdik tuz

Ev Yapımı Mayonez Nasıl Yapılır?

Ev Yapımı Mayonez Yapılışı :

Kıvamlı ve lezzetli mayonez yapmak için; öncelikle kullanacağınız tüm malzemelerin oda sıcaklığında olması gerekir. Eğer yumurtanızı buzdolabında saklıyorsanız, mayonez yapmadan en az 1 saat önce buz dolabından çıkartın ve oda sıcaklığına gelmesi için bekleyin.

Ev yapımı mayonez için; dar ve derin bir karıştırma kabı içine 1 adet yumurtayı sarısı dağılmayacak şekilde, beyazı ile birlikte bütün olarak dikkatlice kırın.

Daha sonra yumurtanın üzerine 1 çay kaşığı elma sirkesi, 1 çay kaşığı limon suyu ve 1 tutam tuz ekleyin. Son olarak malzemelerin üzerine 1 su bardağı sıvı yağın tamamını tek seferde dökün. Blenderi yumurta sarısının tam üzerine gelecek şekilde yerleştirin. Ardından blenderi çalıştırın. İlk 2 saniyenin ardından blenderi hiç durdurmadan, yavaş yavaş yukarı çekerek, tüm sıvı yağı yedirin. Bu işlem yaklaşık 10 saniye kadar sürecektir. Bu esnada mayonezin rengini ve kıvamını aldığını göreceksiniz.

Sadece 10 Saniyede Hazır (Hem Kolay Hem Ekonomik) : Ev Yapımı Mayonez Tarifi

Hazırladığınız ev yapımı mayonezi küçük kapaklı bir kap içine koyup, buzdolabında 2-3 hafta kadar saklayabilirsiniz.

Mayonez Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir? Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ev yapımı mayonez yapımında kullanacağınız tüm malzemelerin oda sıcaklığında olması çok önemlidir. Özellikle yumurtayı soğuk kullanmayın.

Orjinal mayonezden farklı olarak sadece sarısını değil, beyazı ile birlikte kullanılacaktır. Bu konuda tarifteki talimata bire bir uyun.

Orjinal mayonezden yine farklı olarak, sıvı yağ azar azar değil, tek seferde karıştırma kabına eklenecektir. 1 su bardağı miktar gözünüze fazla gelmesin, çok daha fazlasını bile emin olun tek yumurta kaldırabiliyor.

Mayonez yaparken, tercihinize bağlı olarak zeytinyağı da kullanmak isteyebilirsiniz. Fakat 1 su bardağının tamamını zeytinyağı olarak kullanmayın. Kullanırsanız tadı ve kokusu çok ağır olacaktır.

Ev Yapımı Mayonez Nasıl Bir Tariftir? Başka Nasıl Yapılır?

Ev yapımı mayonez, sadece 10 saniyede hazırlayabileceğiniz, yapması çok kolay ve pratik bir tariftir. Tat, lezzet ve kıvam olarak hazır satılan mayonezlerden hiç bir eksiği yoktur.

Ev yapımı mayoneze arzu ederseniz hardal ve sarımsak ile de yapabilirsiniz. Damak tadınıza göre istediğiniz gibi lezzetlendirebilirsiniz.

Sadece yumurta sarısı kullanılarak yapılan orjinal mayoneze göre ev yapımı mayonez hem daha pratik hem de daha az ustalık ister. Lezzetleri ikisininde birbirine çok yakındır.

Ev Yapımı Mayonez Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 1 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 1 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 1 küçük kase ev yapımı mayonez içindir.

Afiyet olsun.

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı