Tarif Arama

Ev Yapımı İncir Reçeli

Yeşil İncir Reçeli Nasıl Yapılır? (Orta Boy Bir Kavanoz İçin)

Ev Yapımı İncir Reçeli İçin Malzemeler :

  • 25 adet (500 gr) kabuğu ile yeşil incir (Olmamış incir)
  • 500 gr toz şeker
  • 1 su bardağı su
  • 6 damla limon suyu
  • 10 diş karanfil

Ev Yapımı İncir Reçeli Nasıl Yapılır?

Ev Yapımı İncir Reçeli Yapılışı :

25 adet incirin her iki tarafını fotoğraflardaki gibi dikkatlice kesin. Kesmenizdeki amaç incirlerin içinin şerbetini rahat almasını sağlamak içindir.

Daha sonra ayıklanmış incirleri iyice yıkayıp, tencere içine koyun. Üzerine su koyup, 2-3 dakika kadar haşlayın. Daha sonra suyunu süzüp, tekrar su koyun. Bu işlemi 3 kere tekrarlayın.

Haşladığınız incirlerin suyunu süzüp, soğuk su içine alın. Çok sıcak olduklarından dolayı soğuk suyu ılıtırlar, bu yüzden tekrardan suyunu değiştirmek gerekir. Daha sonra soğuyan incirleri tek tek avuç içinde suyunu hafifçe sıkın. Bu arada incirlerin şeklini bozarım diye endişelenmeyin. Şerbet içerisinde düzeleceklerdir.

Diğer taraftan başka bir tencere içine 500 gr toz şeker, 1 su bardağı su ve 10 diş karanfil koyun. Karıştırarak, 20 dakika kaynatın. Kaynayan şerbetin içine 6 damla limon suyu ve incirleri ekleyin. İncir reçelini orta ateş üzerinde koyu bir kıvam alana kadar kaynatın. Ara ara sürekli karıştırın. Yaklaşık 30 dakika kadar kaynatın.

Reçelin kıvamını anlamak için bir kaşık kadarını bir tabağa koyup, buzdolabına koyun. 2-3 dk bekletin. Çıkardığınızda koyu bir kıvama ulaşmış ise reçel olmuş demektir. Eğer çok sulu ise biraz daha kaynatmaya devam edin.

Ev Yapımı İncir Reçeli

Reçelin kıvamı istenilen koyuluğa geldi ise (ne çok sulu ne de çok koyu olmalı) ocaktan alın. Unutmayın ki reçel soğudukça koyulaşacaktır.

Hazırladığınız ev yapımı incir reçelini sıcak olarak cam şişe içlerine koyun. Şişelerin kapaklarını sıkıca kapatıp, ılıyana kadar bekletin. Ev yapımı incir reçelini uzun bir süre bu şekilde saklayabilirsiniz. Eğer hemen tüketecekseniz bu işlemi yapmanıza gerek yok.

 Afiyet olsun.

Bugün ne pişirsem, akşama ne yapsam derdinden tamamen kurtaran günlük, haftalık hatta aylık menülerimizi gördünüz mü? Eğer henüz göz atmadıysanız şimdi hemen inceleyebilirsiniz. Günün Menüsü / Bugün Ne Pişirsem?

Sitemizde her biri adım adım fotoğraflı binlerce özel tarif var. Arzu ettiğiniz tarifi aşağıdaki arama bölümünden kolayca arayıp, bulabilirsiniz.