Çiğden Domates Konservesi

Pişirmeden Domates Konservesi Tarifi (4 Orta Boy Kavanoz)

Çiğden Domates Konservesi İçin Malzemeler :

  • 2 kilo domates
  • 4 çay kaşığı kaya tuzu

Çiğden Domates Konservesi Nasıl Yapılır?

Çiğden Domates Konservesi Yapılışı :

Çiğ domates konservesi yapımı için; öncelikle 2 kilo kadar domatesi sirkeli ya da karbonatlı su içinde 10-15 dakika kadar bekletin. Ardından domatesleri tekrardan güzelce yıkayıp, suyunun süzülmesini sağlayın. Daha sonra domatesleri büyüklüğüne göre, iki ya da dörde kesin.

Diğer tarafta 4 orta boy kavanozun içini kestiğiniz domatesler ile doldurun. Vakumlama işleminde domateslerin hacmi küçüleceği için domatesleri kavanozlara doldurma esnasında domatesleri eliniz ile bastırarak, sıkı yerleşmelerini sağlayın. Domatesleri kavanozlara doldurduktan sonra üzerlerine 1 er çay kaşığı kaya tuzu serpiştirin. Ardından kavanozların kapağını 2 geri 1 ileri olacak şekilde sıkıca kapatın. Mutlaka yeni konserve kapağı kullanın. Kavanozunuzu ve kapakları kullanmadan önce sterilize edip, temiz olduğundan emin olun.

Daha sonra kavanozların rahatça sığabileceği derin bir tencereyi ocağın üzerine koyun. Tencerenin yarısına kadar soğuk su dökün. Soğuk suyun içine kavanozları düz bir şekilde oturtun ve kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra kavanozları bu şekilde yaklaşık 30-40 dakika kadar kaynatmaya devam edin.

Konservelerin kaynama işlemi bittikten sonra tencere içinden alıp, bir mutfak örtüsü üzerine koyun. Kavanozların kapaklarını dikkatli bir şekilde tekrardan iyice sıkıştırıp, bekletmeden hemen ters çevirin. Kavanozların üzerini temiz bir örtü ile kapatıp, bu şekilde 1 gün boyunca bekletin.

Yıllarca Boşuna Uğraşmışız, Bu Yöntem Çok İyiymiş : Çiğden Domates Konservesi

Hazırladığınız pişirmeden domates konservesinin kapakları içe doğru çökük ise konserveleriniz vakumlanmış demektir. Kavanozlarda akma ve kapaklarda atma yoksa konserveleri güneş almayan serin bir yerde en az 1 yıl muhafaza edebilirsiniz.

Çiğden Domates Konservesi Başka Nasıl Yapılır?

Çiğden domates konservesi yapımında domatesleri kabuklu kullanabileceğiniz gibi kabuklarını soyarak da saklayabilirsiniz. Hatta arzu ederseniz domatesleri küp küp doğrayıp ya da rendeleyip de aynı yöntem ile muhafaza edebilirsiniz.

Çiğden Domates Konservesi Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 50 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 10 dakikası hazırlık, 40 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 4 orta boy kavanoz çiğden domates konservesi içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Çiğden Domates Konservesi İle Alakalı Bunlar da Soruldu;