Cam Kavanoz Nasıl Sterilize Edilir

4 Farklı Yöntem İle Cam Kavanoz Ve Kapağı Dezenfekte Etme (4 Adet Kavanoz)

Cam Kavanoz Nasıl Sterilize Edilir İçin Malzemeler :

  • 4 adet cam kavanoz
  • 4 adet kavanoz kapağı

Cam Kavanoz Nasıl Sterilize Edilir Nasıl Yapılır?

Cam Kavanoz Nasıl Sterilize Edilir Yapılışı :

Uzun süre dayanan, bozulmayan konserveler kurmanın ilk şartı temiz kavanoz ve kavanoz kapağı kullanmaktan geçer. En önemli husus budur. Her ne kadar kavanoz ve kavanoz kapakları temizmiş gibi dursa da konserve yapmadan önce bunları sterilize etmekte fayda vardır.

Sterilize etmek ya da dezenfekte etmek, bir şeyi içinde ve yüzeyinde olan mikrop ve bakteriden arındırmak olarak geçer.

Dezenfekte işleminin kavanoz ve kavanoz kapaklarını içlerini salça, sos, marmelat, reçel, turşu ya da taze meyve ve sebzelerle doldurmadan hemen önce yapılması gerekmektedir. Cam kavanozları, fırında, mikrodalgada, bulaşık makinesinde ya da kaynatarak olmak üzere 4 farklı yöntem ile sterilize edebilir ve konserve yapmaya hazır hale getirebilirsiniz.

Kavanoz ve kavanoz kapaklarını fırında sterilize etmek için; öncelikle kavanozları ve kapaklarını iyice yıkayın. Ardından kenarda kurumaya bırakın. Kavanozlar ve kapakları kuruduktan sonra fırın tepsisi içine birbirlerine değmeyecek şekilde yerleştirin. Daha sonra fırını 100 ila 130 derecede ısıtın. Yüksek derecede fırını ısıtmayın. Aksi taktirde kavanozlar da çatlama veya kırılmalar olabilir. Fırın ısındıktan sonra tepsiyi fırına yerleştirin. Bu şekilde 15-20 dakika boyunca bekletin. Daha sonra tepsiyi fırından çıkartın. Ardından kavanozları ve kapakları soğumaya bırakın.

Kavanozları mikrodalgada sterilize etmek için, kavanozları biraz ıslak olarak mikrodalga içine koyun. Yanına bir kahve fincanında ya da bardak da su koyun. Mikrodalga fırını en yüksek sıcaklığına alıp, 2-3 dakika kadar kavanozları ısıtın. Ardından kavanozları dikkatlice mikrodalga fırının içinden alıp, soğumaya bırakın. Mikrodalgada sterilize işlemi sadece kavanozlar için uygulanır. Kavanoz kapakları mikrodalga fırında sterilize edilmez.

Kavanozları bulaşık makinesinde sterilize etmek için, kavanozları ve kapaklarını bulaşık makinesi içine yerleştirin. Ardından yüksek derecede çalıştırın. Yıkama işlemi bittikten sonra makineden dışarı alıp, soğumaya bırakın.

Kavanozları kaynatarak sterilize etmek için, kavanozların rahatça sığabileceği derin ve geniş bir tencereyi ocak üzerine alın. Kaynama esnasında kavanozlarda kırılma çatlama olmasın diye tencerenin tabanına bir mutfak bezi serin. Ardından kavanozları güzelce yıkadıktan sonra bezin üzerine yerleştirin. Tencerenin ve kavanozların içini sıcak su ile doldurup, kaynamaya bırakın. Su kaynadıktan sonra kavanozları 15 dakika kadar tencerenin içinde kaynatmaya devam edin. Bu sürenin sonunda kavanozları bir maşa yardımı ile kaynayan suyun içine batırıp, kavanozun tüm yüzeyinin daha iyi sterilize olmasını sağlayın. Ardından kavanozların suyunu süzün. Tencere içinden dışarı çıkartıp, bir mutfak bezi üzerine alın.

Kavanoz kapaklarını kaynatarak sterilize etmek için, kavanoz kapaklarını kaynayan suyun içine koyun. Kapakları 5 dakika kadar kaynatın. Ardından bir maşa yardımı ile suyunu süzüp, mutfak bezi üzerine alıp, kurumaya bırakın.

Her Zaman Böyle Yapın Kurduğunuz Konserveler Bozulmasın, Emeğiniz Boşa Gitmesin : Cam Kavanoz Nasıl Sterilize Edilir

Sterilize ettiğiniz cam kavanoz ve kavanoz kapaklarını kuracağınız salça, sos, turşu gibi tüm konservelerde güvenle kullanabilirsiniz.

Konserve Kapağı Tutmaz İse Ne Yapılabilir?

Eğer konservenizi kurduktan hemen sonra kapağı dışarı doğru bombeleştiyse ve tutmadığını düşünüyorsanız, vakit kaybetmeden konserveyi açıp, yeni ve temiz bir kapak ile yeniden kapatın. Ardından kapağın vakumlanması için su dolu bir tencere içinde tekrar kaynatın. Eğer içindeki konserve ürünü pişirdikten sonra sıcak sıcak konserveye koyup, kapağını o şekilde kapattıysanız, yine aynı şekilde içine koyacağınız ürünü ısıtın ve konserveleyin. Bu şekilde konserveniz boşa gitmeden, tekrar kapağını tutturmanız mümkündür.

Konserve Kapağının Tutup Tutmadığı Nasıl Anlaşılır?

Kurduğunuz konservelerin kapakları eğer dışarı doğru bombeleştiyse ya da elinizle kapağı bastırdığınız zaman içeri dışarı hareket ediyorsa, o konserve büyük olasılıkla tutmamıştır. Bir süre ya kapağı atacaktır ya da içine hava aldığı için içindeki ürün bozulmaya başlayacaktır.

Cam Kavanoz Nasıl Sterilize Edilir Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 20 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 5 dakikası hazırlık, 15 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 4 adet kavanoz cam kavanoz nasıl sterilize edilir içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Cam Kavanoz Nasıl Sterilize Edilir İle Alakalı Bunlar da Soruldu;