Buzlukta Karnabahar Saklama

Karnabahar Buzlukta Nasıl Saklanır? (1 Adet Orta Boy )

Buzlukta Karnabahar Saklama İçin Malzemeler :

  • 1 adet orta boy karnabahar
  • 1/2 limon suyu
  • Kaynar su
  • Buzlu soğuk su

Buzlukta Karnabahar Saklama Nasıl Yapılır?

Buzlukta Karnabahar Saklama Yapılışı :

Buzlukta karnabahar saklama yönteminde; öncelikle 1 adet orta karnabaharın yapraklarını ayıklayın. Ardından karnabaharı çok büyük olmayacak şekilde dallarına ayırıp, iyice yıkayın.

Daha sonra geniş ve derin bir tencere içine yeterli miktarda su koyup, kaynamaya bırakın. Kaynayan suyun içine en az yarım limon suyu sıkın. Limon sıkılmasının sebebi uzun süre buzlukta bekleyecek karnabaharların kararmalarını önlemektir. Diğer tarafta ayrı derin bir kap içine de buzlu soğuk su koyun. Dallarına ayırdığınız karnabaharları kaynayan limonlu su içine ekleyip, 2 dakika bekletin. Daha sonra karnabaharları kevgir ile sudan çıkartın. Hemen ardından buzlu soğuk su dolu kabın içine koyup, bu şekilde 2 dakika kadar bekletip şoklamasını sağlayın. Bu sayede karnabaharlar rengini ve lezzetini koruyacaktır.

Daha sonra karnabaharları soğuk su içinden alıp, iyice sularının süzülmesini sağlayın. Ardından temiz bir havlunun üzerine karnabaharları güzelce yayıp, tamamen kurumalarını bekleyin. Daha sonra iyice kuruyan karnabaharları buzdolabı poşetleri içerisine kullanacağınız miktarlarda paylaştırın. Poşetleri eliniz ile düzeltip, karnabaharların hafifçe yayılmasını sağlayın. Son olarak poşetlerin içindeki havayı tamamen alın. Bu işlemi bir pipet yardımı ile de yapabilirsiniz. Daha sonra poşetlerin ağzını sıkıca bağlayın.

Hiç Buzluk Kokusu Olmaz, Bu Yöntemle Karnabahar Elinizin Altında Kullanmaya Her Zaman Hazır : Buzlukta Karnabahar Saklama

Hazırladığınız bu yöntem ile karnabaharları buzlukta 1 yıl kadar muhafaza edebilirsiniz.

Dondurulmuş Karnabahar Nasıl Pişirilir?

Buzluktan çıkan karnabaharları tencerede ya da fırında istediğiniz şekilde pişirebilirsiniz. Bunun için direk buzluktan çıkan karnabaharı musluk altında poşeti ile birlikte kısa bir süre tutup, poşetinin biraz gevşemesini sağlayın. Ardından poşetin içinden karnabaharı çıkarıp, bir kap içine koyun. Karnabaharın üzerini geçecek kadar su döküp, çözülmesini bekleyin. Kesinlikle sıcak ya da ılık su kullanmayın. Karnabaharları kullanacağınız zaman suyunu süzün ve çok bekletmeden istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Buzlukta Karnabahar Saklama Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 17 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 15 dakikası hazırlık, 2 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 1 adet orta boy buzlukta karnabahar saklama içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Buzlukta Karnabahar Saklama İle Alakalı Bunlar da Soruldu;