Tarif Arama

Acur Turşusu

Acur Turşusu Tarifi (2 Kg lık Konserve Kavanoz)

Acur Turşusu İçin Malzemeler :

  • 1 kilo orta büyüklükte ince acur
  • 1/2 su bardağı üzüm sirkesi
  • 3 yemek kaşığı kaya tuzu
  • 1/2 limon suyu
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker
  • 8 diş sarımsak
  • 1 litre çeşme suyu

Acur Turşusu Nasıl Yapılır?

Acur Turşusu Yapılışı :

Acur turşusu yapmak için; ilk olarak 1 litre çeşme suyunu kaynatın. Kaynadıktan sonra ocaktan alın. İçine yarım su bardağı üzüm sirkesi, 3 yemek kaşığı kaya tuzu, 1 tatlı kaşığı toz şeker ve yarım limon suyu koyun. Tuz ve şeker eriyinceye kadar iyice karıştırın. Ardından karışımın soğuması için kenara alın. Çeşme suyu yerine içme suyu kullanacaksanız kaynatmanıza gerek yok.

Diğer tarafta 1 kilo orta büyüklükteki ince acuru iyice yıkayın, iki ucunu da çok derine inmeden kesin. Sivri bir bıçak ya da kürdan yardımı ile acurların 2-3 yerinden delikler açın. 8 diş sarımsağın kabuklarını soyun.

Daha sonra 2 ayrı 1 kg lık konserve kavanozların dibine sarımsakları paylaştırın. Ardından acurları kavanoza sıkıca yerleştirin. Boyutları uzun olan acurları bir parmak boyunda olacak şekilde ikiye ya da üçe kesip, bu şekilde de yerleştirebilirsiniz.

Başta hazırladığınız turşu suyunu 2 ayrı kavanoza acurların üzerlerine çıkacak şekilde doldurun. İsteğe bağlı olarak kavanozun ağzına 1 tutam maydanoz, dereotu ya da kereviz yaprağı yerleştirebilirsiniz. Bu yeşillikler turşunun hava almasını engeller ve turşuya bir aroma katar. Daha sonra kavanozların kapağını sıkıca kapatın.

Acur Turşusu

Hazırladığınız acur turşusunu güneş görmeyen bir ortamda yaklaşık 10-12 gün kapağını açmadan bekletin. Bu süre sonunda turşunuzu kontrol edip, tüketebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Bugün ne pişirsem, akşama ne yapsam derdinden tamamen kurtaran günlük, haftalık hatta aylık menülerimizi gördünüz mü? Eğer henüz göz atmadıysanız şimdi hemen inceleyebilirsiniz. Günün Menüsü / Bugün Ne Pişirsem?

Sitemizde her biri adım adım fotoğraflı binlerce özel tarif var. Arzu ettiğiniz tarifi aşağıdaki arama bölümünden kolayca arayıp, bulabilirsiniz.