Acur Turşusu

Acur Turşusu Tarifi (2 Büyük Boy Kavanoz)

Acur Turşusu İçin Malzemeler :

  • 1 kilo orta büyüklükte ince acur
  • 1/2 su bardağı üzüm sirkesi
  • 3 yemek kaşığı kaya tuzu
  • 1/2 limon suyu
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker
  • 8 diş sarımsak
  • 1 litre çeşme suyu

Acur Turşusu Nasıl Yapılır?

Acur Turşusu Yapılışı :

Acur turşusu yapmak için; ilk olarak 1 litre çeşme suyunu kaynatın. Kaynadıktan sonra ocaktan alıp, içine yarım su bardağı üzüm sirkesi ekleyin. Ardından 3 yemek kaşığı kaya tuzu koyun. Daha sonra 1 tatlı kaşığı toz şeker ekleyin. Son olarak yarım limon suyu koyun. Karışımı tuz ve şeker eriyinceye kadar iyice karıştırın. Ardından soğuması için kenara alın. Çeşme suyu yerine içme suyu kullanacaksanız kaynatmanıza gerek yok.

Diğer tarafta 1 kilo orta büyüklükteki ince acuru iyice yıkayın, iki ucunu da çok derine inmeden kesin. Sivri bir bıçak ya da kürdan yardımı ile acurların 2-3 yerinden delikler açın. 8 diş sarımsağın kabuğunu soyun.

Daha sonra 2 ayrı 1 kg lık konserve kavanozların dibine sarımsakları paylaştırın. Ardından acurları kavanoza sıkıca yerleştirin. Boyutları uzun olan acurları bir parmak boyunda olacak şekilde ikiye ya da üçe kesip, bu şekilde de yerleştirebilirsiniz.

Başta hazırladığınız turşu suyunu 2 ayrı kavanoza acurların üzerlerine çıkacak şekilde doldurun. İsteğe bağlı olarak kavanozun ağzına 1 tutam maydanoz, dereotu ya da kereviz yaprağı yerleştirebilirsiniz. Bu yeşillikler turşunun hava almasını engeller ve turşuya bir aroma katar. Daha sonra kavanozların kapağını sıkıca kapatın.

Yemesi Keyifli, Kütür Kütür Bir Lezzet : Acur Turşusu

Hazırladığınız acur turşusunu güneş görmeyen bir ortamda yaklaşık 10-12 gün kapağını açmadan bekletin. Bu süre sonunda turşunuzu kontrol edip, tüketebilirsiniz.

Acur Turşusu Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 15 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 15 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 2 büyük boy kavanoz acur turşusu içindir.

Afiyet olsun

Acur Turşusu Yanına Ne Gider?

Akşama Ne Yapsam?

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Acur Turşusu İle Alakalı Bunlar da Soruldu;