Muzun Faydaları

Muzun Faydaları Nelerdir?

Muz Neye İyi Gelir?

  • Enerji sağlar.
  • Kan basıncını düzenler.
  • Zayıflamaya destek olur.
  • Mutluluk hormonları salgılar.
  • Mide rahatsızlıklarına iyi gelir.
  • Yaşlanmayı geciktirir.
  • Sindirim sistemini düzenler.
  • Kalp sağlığını korur.
  • Hafızayı kuvvetlendirir.

Muz

Muz dünyada en çok yetiştirilen tropik meyvelerden birisidir. Çocuklar başta olmak üzere herkes tarafından sevilerek tüketilen muz aynı zamanda çok güçlü bir besin kaynağıdır. Tüm yaş gruplarında düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilir ve pek çok farklı şekilde tüketilebilir. Sade yenilebildiği gibi pastaların, tatlıların da en özel parçalarından birisi olarak değerlendirilerek hem görüntü itibariyle güzelleşmesini hem de lezzet olarak zenginleşmesini sağlar.

Muzun Bu Özelliğini Bir Bilseniz Kabuğunu Bile Asla Ziyan Etmezsiniz : Muzun Faydaları

Musaceae (Muzgiller) ailesinin bir türü olan muzun kendi içinde pek çok türü vardır. Bugün dünya genelinde 50den fazla muz türü keşfedilmiştir. Eski dönemlerde kırmızı ya da yeşil renklerde, pişirilerek tüketilmiş olan muzun sonrasında çiğ olarak daha lezzetli olduğu keşfedilmiş ve pişirilmeden tüketilir olmuştur. Türkiyede de özellikler Mersinin Anamur ilçesinde yetiştirilmekte, yeşil olarak toplanan muzlar çeşitli yöntemlerle sarartılıp satışa sarı renkte sunulmaktadır.

Muz satışları özellikle sonbahar ve kış aylarında artmaktadır. Fakat muz, dört mevsim tüketilebilen bir meyvedir. Toplandıktan sonra oda sıcaklığında olgunlaşma sürecini devam ettirir. Her ne kadar mutlaka tüketilmesi önerilen bir meyve olsa da aşırı muz tüketimi kabızlığa yol açabilir. Özellikle de bebek ve çocuklarda porsiyon kontrolü yaparak tüketmek gerekmektedir.

Muzun Bu Özelliğini Bir Bilseniz Kabuğunu Bile Asla Ziyan Etmezsiniz : Muzun Faydaları

Muz Kaç Kaloridir?

100 gr muz yaklaşık 89 kaloridir. 1 adet orta boy muz ortalama 170 gram gelir ve bu da yaklaşık 150 kaloriye denk gelir. 1 adet büyük boy muz da yaklaşık 170 kaloridir.

Muzun Besin Değeri

Muz çok güçlü bir besin kaynağıdır. 100 gr muz 23gr karbonhidrat, 1 gr protein, 0.3 gr yağ, 3 gr lif içerir.

Muz, günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 16sını, günlük A vitamini ihtiyacının yüzde birini, potasyum ihtiyacının yüzde 5ini, kalsiyum ihtiyacının yüzde 0.4ünü, demir ihtiyacının yüzde 1.2sini karşılamaktadır.

Muzun Bu Özelliğini Bir Bilseniz Kabuğunu Bile Asla Ziyan Etmezsiniz : Muzun Faydaları

Muzun Sağlığa Faydaları Nelerdir? Muz Neye İyi Gelir?

Muzun içerisinde bol miktarda potasyum, manganez, protein ve birçok vitamin yer alır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için son derece etkili bir meyvedir. Mevsim geçişlerinde muz tüketmek sağlığımızı korumaya yardımcı olur.

1 - Enerji Sağlar

Muz zengin bir potasyum kaynağıdır ve bu potasyum özellikle muzu iyi bir enerji kaynağına dönüştürür. Kendinizi halsiz hissettiğinizde ya da spor yaparken 1 adet muz tüketmek size iyi bir enerji verecektir. Sade olarak yiyeceğiniz gibi çeşitli tatlılarla da tercih edebilirsiniz.

Muzun Bu Özelliğini Bir Bilseniz Kabuğunu Bile Asla Ziyan Etmezsiniz : Muzun Faydaları

2 - Kan Basıncını Düzenler

Muz sindirim sistemini iyileştirir ve kan basıncının düzene girmesini sağlar. Damarlarda ve arterlerde oluşan sertlikleri giderir ve kalp sağlığına yardımcı olur. Lifli yapısı sayesinde kalp sağlığına karşı en etkili meyvelerden birisidir.

3 - Zayıflamaya Destek Olur

Muz uzun süre tokluk hissi verir. Ayrıca lifli meyvelerden bir tanesidir. Bu nedenle diyet programlarınızda muza mutlaka yer vermelisiniz. Ara öğünlerde ve kahvaltılarda muz tüketebilir, böylece gün içinde daha az porsiyonla doyarak kilo vermeyi hızlandırabilirsiniz.

Muzun Bu Özelliğini Bir Bilseniz Kabuğunu Bile Asla Ziyan Etmezsiniz : Muzun Faydaları

4 - Mutluluk Hormonları Salgılar

Mutluluk hormonu serotonindir. Serotonin hormonunun salgılanmasında muz önemli bir etkendir. Eğer enerjiniz düşükse veya kendinizi halsiz hissediyorsanız bir adet muz tüketerek serotonin hormonu salgılayabilir, kendinizi daha enerjik hale getirebilirsiniz.

5 - Mide Rahatsızlıklarına İyi Gelir

Muz asitlerin nötrleşmesi hususunda son derece başarılıdır. Bu yüzden mide rahatsızlıkları olanlar muz tüketebilirler. Hatta muzlu süt tüketerek aynı zamanda kalsiyum desteği de alabilir, mide hastalıklarınızı dindirebilirsiniz.

Muzun Bu Özelliğini Bir Bilseniz Kabuğunu Bile Asla Ziyan Etmezsiniz : Muzun Faydaları

6 - Yaşlanmayı Geciktirir

Muzun iltihap önleme, tahriş olmuş bölgeleri iyileştirme, cilt lekelerini geçirme gibi etkileri vardır. Muz kabuğu diş beyazlatmada da kullanılmaktadır. Bu yüzden muzu bir güzellik ve gençleşme ürünü olarak da kullanabilirsiniz. Yaşlanmaya bağlı cilt sorunlarının üstesinden gelebilir, daha canlı bir cilde sahip olabilirsiniz.

7 - Sindirim Sistemini Düzenler

Muz lifli yapısı ve vitaminleri sayesinde sindirim sistemine oldukça iyi gelen bir meyvedir. Düzenli muz tüketerek sindirim sisteminizin düzene girmesini, ishal gibi sorunların ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Aşırı muz yenmediği sürece sindirim sistemi için muz son derece sağlıklıdır.

Muzun Bu Özelliğini Bir Bilseniz Kabuğunu Bile Asla Ziyan Etmezsiniz : Muzun Faydaları

8 - Kalp Sağlığını Korur

İçeriğindeki potasyum, lif, folat, C vitamini ile muz kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Kardiyovasküler hastalıkların görülme riskini düşürür.

9 - Hafızayı Kuvvetlendirir

Muzun içeriğinde triptofan yer alır. Bu sayede serotonin, melatonin gibi önemli bileşenler esansiyel bir aminoasit ile senteze girer. Bu da ruh halinde, bilişsel işlevde ve uyku düzeninde faydalı olur.

Afiyet olsun


Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı


Muzun Faydaları İle Alakalı Bunlar da Soruldu;